Kiedyś to było stylowo! Zobacz projekt "Foto-soc-dizajn"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kiedyś to było stylowo! Zobacz projekt "Foto-soc-dizajn"
Tadeusz Sumiński, Dworzec Warszawa Śródmieście, 1963Foto: Galeria Asymetria

Fotografia designu z lat 50. i 60. to mało znana, ale fascynująca działka. Zdjęcia z wystaw, z dworców i z pierwszych supersamów obejrzeć można w Warszawie.

Posłuchaj

RDK o fotografii designu w PRL
+
Dodaj do playlisty
+

- Za najwyższą wartość w fotografii uważam jej dokumentalność, ale nie potrafię pozbyć się chęci estetyzowania - mówił fotograf Tadeusz Sumiński, który zdjęcia dworców warszawskich robił w latach 50. i 60. do szuflady. Po raz pierwszy obejrzeć je można na wystawie "Foto-soc-dizajn" w stołecznej Galerii Asymetria.

To projekt, którego zamierzeniem jest przyjrzenie się historii szczególnego gatunku fotograficznego – fotografii dizajnu. A zwłaszcza tej pstrykanej w roku 1957, w czasie najważniejszego w okresie odwilży pokazu designu, czyli Ogólnopolskiej Wystawy Architektury Wnętrz w warszawskiej Zachęcie.

- Chcemy odkryć na nowo intrygującą, ale mało znaną część dorobku polskich fotografików, a przy okazji ukazać historię polskiego XX-wiecznego dizajnu z innej niż
dotychczas perspektywy - piszą twórcy wystawy.

Na wystawie oprócz fotografie Tadeusza Sumińskiego, a także te Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Plewińskiego i Eustachego Kossakowskiego. Tego ostatniego interesował fotoreportaż łączony z surrealizmem...

- Jego rejestracja otwarcia Supersamu jest czysto surrealistyczna w aspekcie politycznym - opowiada kurator Rafał Lewandowski w "Radiowym Domu Kultury" - Przy tych genialnie ułożonych na półeczkach przedmiotach widzimy oficjeli, którzy się przyglądają, natomiast cały tłum jest przylepiony do szyby. Widzimy obraz epoki.


usc

Polecane