Niezwykły wieczór z piosenkami Agnieszki Osieckiej (WIDEO)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykły wieczór z piosenkami Agnieszki Osieckiej (WIDEO)
Magda Umer podczas recitalu z piosenkami Agnieszki Osieckiej. 11 marca 2012. Foto: PR/W. A. Jurzyk

W niedzielę 11 marca odbył się koncert upamiętniający 15. rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej. Jej przyjaciółka Magda Umer przygotowała recital składający się z piosenek zmarłej Artystki.

Koncert był transmitowany na antenie Trójki. 

Magda Umer oprócz śpiewania piosenek swojej wieloletniej Przyjaciółki sama zapowiedziała koncert i opowiadała o zmarłej 15 lat temu Artystce.

Magda Umer tak wspominała Agnieszkę Osiecką: "Była nadzwyczajnie ciekawym człowiekiem, a potem dopiero piękną dziewczyną, bo nigdy nie kobietą. Na początku czułam się jej młodszą koleżanką, a po latach dużo starszą siostrą, bo miałam wrażenie, że ja staję się coraz bardziej dojrzałą osobą, a ona przeciwnie. W ogóle pojęcie dojrzałości do niej nie pasowało. Nie chciała wydorośleć. Była inteligentna, młoda, wrażliwa, miała nadzwyczajny zmysł obserwacji i wielki talent, który dostała od Pana Boga, pozostała jednak do końca 'nieodpowiedzialnym młodzieńcem'".

Magda Umer podejrzewa, że prawie każdy tekst Osieckiej jest w jakimś stopniu autobiograficzny. - Na przykład piosenka "Oczy tej małej". Tylko że Agnieszka była jednocześnie porzuconą "tą małą z oczami jak dwa błękity" i "niewiernym kochankiem, co nienawidzi poranków". Kochali się w niej mądrzy, kulturalni i wybitnie utalentowani mężczyźni. A ona ich porzucała dla chuliganów, ponieważ sama była czasem trochę chuliganką - wspominała Umer.

Agnieszka Osiecka, pisarka, dziennikarka, reżyser filmowy, dramaturg, ale przede wszystkim autorka tekstów ponad 2 tys. piosenek, zmarła 15 lat temu - 7 marca 1997. Wiele z tych tekstów, jak "Okularnicy" czy "Małgośka", przeszło do klasyki polskiej piosenki.

Opiekująca się dorobkiem poetki Fundacja Okularnicy zapowiada, że 7 marca opublikuje na stronach Cyfrowego Archiwum Agnieszki Osieckiej nieznane dotąd materiały, m.in. wersję warsztatową "Rozmów w tańcu" czy wydanie introligatorskie "Szpetnych czterdziestoletnich".

Swój pierwszy sukces, jako autorka tekstów, Osiecka odniosła na I Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 roku. "Piosenkę o okularnikach" w wykonaniu Kazimiery Utraty uhonorowano nagrodą indywidualną i wkrótce "Okularników" śpiewała cała Polska. Przez siedem lat Osiecka prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i wypromowało wiele gwiazd polskiej estrady, m.in. Ewę Demarczyk, Marylę Rodowicz, Wojciecha Młynarskiego, Łucję Prus.

Równolegle Osiecka tworzyła sztuki i spektakle muzyczne dla teatru i telewizji. Jej pierwszą sztuką, przygotowaną z myślą o zawodowej scenie, była "Niech no tylko zakwitną jabłonie". Muzykę do piosenek Osieckiej komponowali m.in. Seweryn Krajewski, Krzysztof Komeda, Zygmunt Konieczny, do ulubionych wykonawców zaliczała Marylę Rodowicz, Magdę Umer, Seweryna Krajewskiego, Skaldów. W sumie Agnieszka Osiecka napisała około 2 tys. piosenek.

Polecane