Penderecki i Greenwood na szczytach sprzedaży!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wspólna płyta mistrza polskiej awangardy oraz gitarzysty Radiohead zadebiutowała na 7. miejscu specjalistycznego brytyjskiego zestawienia albumów z muzyką klasyczną.

Posłuchaj

Filip Berkowicz w Radiowym Domu Kultury, część 1.
+
Dodaj do playlisty
+

Nie tak dawno o kulisach niezwykłego przedsięwzięcia opowiedział w "Radiowym Domu Kultury" jego kurator, Filip Berkowicz.

- Po tym, jak sześć tysięcy młodych ludzi oklaskiwało jego utworu sprzed pół wieku, Krzysztof Penderecki powiedział, że czuje się o dwadzieścia lat młodszy - wspomina gość Trójki wyjątkowy koncert, kóry odbył się na zeszłorocznym Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu. - Utwory, jak "Tren ofiarom Hiroszimy" i "Polymorphia", okazują się zaskakująco rewolucyjne i aktualne. Ich echa wciąż odnaleźć można w dokonaniach współczesnych twórców muzyki alternatywnej i elektornicznej.

Dwóch z nich - Aphex Twin oraz Jonny Greenwood - stworzyło na zamówienie Europejskiego Kongresu Kultury nowe kompozycje zainspirowane dziełami polskiego kompozytora. Współpraca gitarzysty Radiohead z Krzysztofem Pendereckim okazała się tak owocna, że przeniesiono ją do studia. Płyta ze wspomianymi już utworami polskiego mistrza oraz kompozycjami "48 Responses to Polymorphia" i "Popcorn Superhet Receiver" ukaże się nakładem prestiżowej nowojorskiej wytwórni Nonesuch.

Fragmenty nagrania oraz kulisy projektu zdradził w rozmowie z Michałem Nogasiem kurator przedsięwzięcia, Filip Berkowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której między innymi o kolejnych wspólnych planach Pendereckiego, Greenwooda i pozostałych muzyków Radiohead oraz polskiej orkiestry kameralnej "Aukso".

Polecane