Islandia zbankrutowała i... wychodzi na prostą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Islandia zbankrutowała i... wychodzi na prostą
Jezioro Mývatn w IslandiiFoto: (fot. Andreas Tille/Wikimedia Commons)

Jesienią 2008 roku, w wyniku przejęcia przez państwo trzech upadających banków, kraj pogrążył się w kryzysie. Po trzech latach Islandia zdaje się znowu rozwijać, a inwestorzy zagraniczni wracają na wyspę.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

16 kwietnia 2008 roku nadzór finansowy poinformował rząd oraz Bank Centralny o niskim stanie kapitału własnego trzech największych prywatnych banków islandzkich, których wielu klientów mieszkało za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii.

- One inwestowały na całym świecie m.in. w papiery amerykańskich firm oraz  funduszy, co wtedy wydawało się najpewniejszym rozwiązaniem. Dziś wiemy, że to był błąd - mówi dr Wiktor Bołkunow, ekonomista z SGH. Zobowiązania były tak wysokie, że kryzys gospodarczy w USA przestał być tylko problemem prywatnych banków islandzkich, a przełożył się na sytuację w całym kraju.

Wobec protestu mieszkańców, zagrożonych koniecznością spłacania 3,5 miliarda euro długów, które nie oni zaciągnęli, rząd zdecydował się ogłosić niewypłacalność państwa. Stało się to, przed czym Unia stara się obronić Grecję...

Ogłoszenie bankructwa państwa postrzegamy jako tragedię i krok ku jego uzależnieniu od innych krajów. Jednakże Islandia - po trzech latach - wydaje się znowu rozwijać, a inwestorzy zagraniczni wracają na wyspę. Można niekiedy usłyszeć głosy, że w europejskich mediach wyciszono doniesienia z tego kraju, ponieważ mogłyby one wzmóc protesty w państwach zagrożonych bankructwem oraz dostarczyć argumentów eurosceptykom i alterglobalistom. Trzeba pamiętać, że Islandia nie należy do strefy euro, ani do UE.

Jak dokładnie wygląda przypadek Islandii? Do jakiego rodzaju wniosków skłania? O tym opowiadali goście "Klubu Trójki": prof. Grażyna Szelągowska, historyk i skandynawistka z UW oraz dr Wiktor Bołkunow, ekonomista z SGH.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Polecane