Co wyczyniają językoznawcy na spółkę z informatykami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co wyczyniają językoznawcy na spółkę z informatykami
Foto: sxc.hu

- Jedna z najciekawszych obserwacji dotyczących języka konwersacyjnego jest to, że w ciągu godziny potrafimy poruszyć w rozmowach ze znajomymi potrafimy poruszyć 60 - 80 tematów - mówią w Trójce twórcy Narodowego Korpusu Języka Polskiego.

Posłuchaj

"Klub Trójki", 7 lutego 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Instytut Języka Polskiego UW zorganizował jesienią plebiscyt na Słowo Roku (plebiscyt wygrała "prezydencja"). Podstawę werdyktu, poza osobistymi upodobaniami członków kapituły, stanowiły sugestie internautów oraz zestawienia słów dnia, które przygotowuje od pewnego czasu Instytut. Można uznać, że plebiscyt - o którym wspominaliśmy już na antenie Trójki - jest dość ekstrawagancką zabawą grupy miłośników, by nie powiedzieć - z całym szacunkiem - maniaków języka polskiego. Ale należy chyba zobaczyć w nim sposób na spopularyzowanie, mówiąc fachowo, badań frekwentacyjnych, którymi ostatnio z coraz większą pasją zajmują się językoznawcy.

- Historia liczenia słów jest bardzo długa. Myślenie o frekwencji polskich słów, to lata 60., kiedy zaczął pracować zespół opracowujący "Słownik frekwencyjny polszczyzny współczesnej" - wyjaśnia prof. Marek Łaziński, językoznawca.

Ustalanie, jakimi słowami posługujemy się najczęściej – bo to właśnie kryje się za uczonym terminem – to, wbrew pozorom, interesujące źródło wiedzy z pogranicza lingwistyki i socjologii (a także psychologii, nie mówiąc o poetyce, jeśli ktoś chce sprawdzić, jakiego słowa najchętniej używał na przykład Mickiewicz, pisząc "Pana Tadeusza").

- W procesie wyłaniania słów kluczowych czy słów roku posłużyliśmy się aplikacją, programem komputerowym, który na koniec każdego dnia sprawdza serwisy internetowe głównych gazet ogólnopolskich i na podstawie artykułów tam opublikowanych generuje listę najczęstszych słów, które pojawiły się danego dnia - wyjaśnił dr Piotr Pęziki, informatyk i anglista.

Gdy zaczniemy przyglądać się, w towarzystwie jakich słów pojawia się słowo bijące – nieraz tylko przez krótki czas – rekordy obecności w tekstach pisanych, mogą z tego wyniknąć zaskakujące refleksje na temat języka, współczesności i nas samych.

Czym jest projekt Narodowy Korpus Języka Polskiego? Jakie źródła posłużyły do jego przygotowania oraz jak każdy z nas może z niego korzystać? Wszystko wyjaśniają goście Jerzego Sosnowskiego w audycji "Klub Trójki, 7 lutego 2012".

Korpus dostępny jest na stronie www.nkjp.pl

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Polecane