Policjant obywatelowi wilkiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W innych krajach europejskich, na przykład w Danii skuteczność ścigania przestępców jest mniej więcej taka sama jak w Polsce. Natomiast poziom zadowolenia obywateli z pracy policji jest dużo wyższy i dużo wyższa jest skłonność do zgłaszania przestępstw.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw", 6.02.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Prof. Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że funkcjonariuszom policji brakuje kultury  osobistej. Jej zdaniem powinni oni bardziej okazywać obywatelom,  że  zależy im na rozwiązaniu sprawy i że  będą się starać. Powinni też przepraszać, jeżeli sprawy nie udało się rozwiązać.  – Trzeba by było poprawić umiejętność kontaktu funkcjonariuszy z obywatelami – stwierdziła.

Profesor skrytykowała działanie Krzysztofa Rutkowskiego w sprawie małej Madzi.  –  Po włączeniu się pana Rutkowskiego w sprawę tak naprawdę wiemy mniej, a nie więcej – powiedziała.  Prof. Monika Płatek podkreśliła, że jego scenariusze policja prawdopodobnie i tak brała pod uwagę. Przypomniała, że ogłoszenie Rutkowskiego, że właśnie znalazł ciało dziewczynki, okazały się nieprawdziwe.  – Parcie na szkło zwyciężyło nad profesjonalizmem – skomentowała.

Krzysztof Rutkowski stwierdził, że największą bolączką polskiej policji jest to, że nie stara się ona korzystać z pomocy ludzi.  – Policja powinna szanować tych, którzy starają się jej pomóc. Skuteczność policji zachodnioeuropejskiej polega na tym, że traktuje  poważnie ludzi, którzy przekazują informacje – przekonywał.

Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji,  powiedział, że  72 procent ludzi pozytywnie ocenia działania policji, a w zeszłym roku funkcjonariusze postawili zarzuty aż 522 tysiącom osób. –  Wykrywalność przestępstw jest na poziomie 68 proc., 88 procent Polaków, jak pokazują badania niezależnych instytucji, czuje się bezpiecznie wokół swojego najbliższego miejsca zamieszkania – mówił gość Trójki.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(pg)

Polecane