Porażka cyberpaństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Porażka cyberpaństwa
Michał SzułdrzyńskiFoto: fot. PR/W. A. Jurzyk

Pięć dni była zablokowana strona premiera, to jest poważna dysfunkcja państwa. Przypomnę, że od 1 stycznia nie ma papierowych dzienników ustaw, wszystko jest w internecie - mówi Michał Szułdrzyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Posłuchaj

"Komentatorzy", 25.01.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Krystian Hanke, prowadzący audycję, przypomniał, że w swoim  expose premier  Donald Tusk jako jeden z głównych  filarów nowoczesnego kraju przedstawiał właśnie internet. – Tymczasem te nogi zostały wyraźnie podpiłowane – stwierdził dziennikarz.

Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") przyznał, że choć państwo nie zdało egzaminu jeżeli chodzi o ochronę stron rządowych przed atakami, to przynajmniej nie ugięło się pod  "paraterrorystycznym protestem". – Blokowanie stron rządowych, podmienianie materiałów to są jednak działania przestępcze. W tym sensie trzymam kciuki za rząd – mówił.

Komentator przyznał, że porozumienie ACTA jest kontrowersyjne. Jako przykład podał  zapis mówiący o tym, że jeżeli koncern ma podejrzenie, że ktoś łamie jego prawa autorskie, to może wystąpić  do operatora internetowego o wszystkie dane internauty. – W Polsce o takie rzeczy występuje sąd, prokuratura, policja. Tutaj bez wyroku wiele danych idzie prostu do bazy informacyjnej jakiegoś koncernu, który tylko podejrzewa naruszenie jego praw  – podkreślał publicysta.

Jerzy Domański, redaktor naczelny tygodnika "Przegląd", stwierdził, że jeżeli rząd premiera Tuska ustąpiłby w sprawie ratyfikacji ACTA, to wszystkie zarzuty o tym, że nie panuje on nad sytuacją i że wymknęła się ona  spod kontroli, znalazłyby potwierdzenie.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. 

(pg)



Polecane