Argumenty KRRiT bezzasadne
2012-01-19, 16:01 | aktualizacja 2012-01-19, 20:01
Barbara Bubula (PiS): Telewizja Trwam od 9 lat nadaje całodobowy program telewizyjny i ma co roku zyski liczące 3-6 mln złotych, a mimo to nie otrzymała koncesji, Wygrały natomiast spółki, które w ogóle nie nadają oraz zanotowały straty.
Posłuchaj
- Trzy spośród czterech spółek, które wygrały, w ogóle do tej pory nie nadawały programu telewizyjnego. Jedna z nich do dziś nie rozpoczęła nadawania, a niektóre zrobiły to 2 stycznia 2012, czyli rok po uzyskaniu koncesji satelitarnej - dodała Barbara Bubula z PiS.
W rozmowie z Beatą Michniewicz zwróciła także uwagę na fakt, że spółki, którym przyznano koncesje, dokonywały zmian w składanych wnioskach, co jest niezgodne z rozporządzeniem KRRiT z 2007 r. dotyczącym postępowania koncesyjnego.
Przypomnijmy, że w kwietniu 2011 roku został rozstrzygnięty konkurs na nadawanie w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT nie przyznała koncesji Telewizji Trwam argumentując swoją decyzję obawami co do możliwości sfinansowania przedsięwzięcia przez fundację Lux Veritatis, właściciela TV Trwam. 19 stycznia 2012 roku na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości odbyło się specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Członek komisji Robert Tyszkiewicz (PO) powiedział w "Pulsie Trójki", że proces koncesyjny jest procesem publicznym, wszelkie informacje i uzasadnienie Rady były dla parlamentorzystów dostępne. - Dziś mieliśmy do czynienia z próbą politycznego nacisku na Krajową Radę w sprawie konkretnego wnioskodawcy. - Fundacja Lux Veritatis, która jest wnioskodawcą na rzecz Telewizji Trwam, padła ofiarą nieprzejrzystej polityki finansowej koncernu medialnego Tadeusza Rydzyka. Krajowa Rada domagała się źródeł finansowania Fundacji i tych nie otrzymała - wyjaśnił.
Dodał, że multipleks działa na zasadzie zintegrowanej wiązki sygnału i jesli ktoś z nadawców nie wywiązuje się z materialnych zobowiązań, wówczas pozostali musza przejąć jej zobowiązania. - Według mnie Fundacja Lux Veritatis nie spełniła wymogów gwarancji finansowych i ekonomicznych dających rękojmię stabilnego funkcjonowania na multipleksie.
Barbara Bubula odpowiedziała, że ekonomiczne argumenty są bezzasadne. - Zyski roczne TV Trwam wynosiły w minionych latach po kilka milionów złotych, a konkurenci, którzy wygrali to postępowanie generowali straty, bądź mieli zerowe wyniki, mają też mniejszy majątek.
Dlaczego obrady sejmowej komisji zostały przerwane i jaki będzie ciąg dalszy postępowania w sprawie przyznania koncesji na multipleksie pierwszym dowiesz się słuchając całego "Pulsu Trójki, 19 stycznia 2012".
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(asz)