Przez błędy do sukcesu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przez błędy do sukcesu?
Foto: Glow Images/East News

- Podstawowy problem polega na tym, że boimy się próbować. Wiele osób się nie zakochuje, bo boi się, że się zakochają w nieodpowiedniej osobie. Gdy przestaje się popełniać błędy, przestaje się robić cokolwiek – mówi Mirosław Słowikowski, trener rozwoju zawodowego i osobistego.

Posłuchaj

"Dobronocka" - 16 stycznia 2012
+
Dodaj do playlisty
+
"Żyjemy w społeczeństwie, które pogardliwie patrzy na niepowodzenia i karze za błędy i omyłki. Zaprzeczamy w naszym społeczeństwie istnieniu błędów, albo staramy się je ukryć na podobieństwo chirurgów, których błędy kryje ziemia. Niebezpieczeństwo takiej postawy polega na tym, że ludzie boją się popełnić jakikolwiek błąd - a jak się boją, to unikają ryzyka - trzymają karty przy sobie. Oto pierwsze prawo Aronsona: Ci, którzy boją się popełniać błędy, niczego wielkiego w życiu nie dokonają." (Aronson, Wieczorkowska "Kontrola naszych myśli i uczuć", 2001).
Dziś w "Dobronocce" spotkamy się z Mirosławem Słowikowskim, trenerem rozwoju zawodowego i osobistego.
Zapraszam, Dariusz Bugalski (zastępujący dziś Grażynę Dobroń).
 

Przyznanie się do błędu sprawia nam ogromny problem. - Gdybyśmy błędów nie popełniali, bylibyśmy kompletnymi idiotami &ndash; przekonuje <strong>Mirosław Słowikowski</strong>, trener rozwoju zawodowego i osobistego. Ekspert wyjaśnia, że nasza definicja "wielkości" zmienia się w ciągu życia i często okazuje się, że szczęście przynoszą nam zupełnie inne rzeczy niż te, kt&oacute;re projektowaliśmy w naszym życiorysie jako te "wielkie". - Im większy szczyt, tym się z niego łatwiej spada. Jeżeli dla kogoś zdobycie szczytu jest sensem życia, to każde potknięcie na tej drodze jest ogromną porażką - tłumaczy gość <strong>Dariusza Bugalskiego</strong>. Istotnie, aby cokolwiek osiągnąć, co jest ważne, ciekawe czy nietuzinkowe, najczęściej trzeba zrobić ileś pr&oacute;b i siłą rzeczy muszą być one nieudane, po to, by kt&oacute;reś kolejne podejście przyniosło pozytywne rozstrzygnięcie.<br /><br />"Ci, kt&oacute;rzy boją się popełniać błędy, niczego wielkiego w życiu nie dokonają" - m&oacute;wi jeden z najwybitniejszych amerykańskich psycholog&oacute;w społecznych <strong>Eliot Aronson</strong>. "Żyjemy w społeczeństwie, kt&oacute;re pogardliwie patrzy na niepowodzenia i karze za błędy i omyłki. Zaprzeczamy w naszym społeczeństwie istnieniu błęd&oacute;w, albo staramy się je ukryć na podobieństwo chirurg&oacute;w, kt&oacute;rych błędy kryje ziemia. Niebezpieczeństwo takiej postawy polega na tym, że ludzie boją się popełnić jakikolwiek błąd - a jak się boją, to unikają ryzyka - trzymają karty przy sobie. Oto pierwsze prawo Aronsona: Ci, kt&oacute;rzy boją się popełniać błędy, niczego wielkiego w życiu nie dokonają." (Aronson, Wieczorkowska "Kontrola naszych myśli i uczuć", 2001). Za wielkimi osiągnięciami przeważnie kryją się błędy, potknięcia, porażki. Kluczowe to wyciągać wnioski w nieudanych pr&oacute;b i przyznać sobie prawo do popełniania błęd&oacute;w. - Im więcej się mylę, wygłupiam, wtedy staję się bliższy ludziom &ndash; opowiada Mirosław Słowikowski.<br /><br />Ekspert radzi, że potrzebne nam zr&oacute;wnoważone poczucie wartości, a słowa "muszę" i "powinienem" wcale nie określają naszego życia i horyzontu osiągnięć, możemy sobie bez nich radzić. - Im mniej musimy, tym więcej rzeczy nam się chce. Warto zrobić sobie przerwę i powiedzieć sobie "nic nie muszę". Warto poczekać i zobaczyć co się wtedy stanie &ndash; sugeruje gość Tr&oacute;jki.<br /><br />Czy czasopismo, w kt&oacute;rym naukowcy z dumą prezentowaliby swoje porażki, ma rację bytu oraz jak unikać powtarzania błędnych schemat&oacute;w zachowań, dowiesz się słuchając całej audycji <strong>"Dobronocka" &ndash; 16 stycznia 2012</strong>.</p> <p>(ed)</p>

Polecane