To szaleństwo zabije naszą gospodarkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
To szaleństwo zabije naszą gospodarkę
Jacek KurskiFoto: Salon polityczny Trójki

Jacek Kurski (SP): Wprowadzenie przez Polskę pakietu klimatycznego może postawić pod znakiem zapytania, albo wręcz przekreślić, ekonomiczny sens akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej.

Posłuchaj

"Puls Europy", 10 stycznia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Solidarna Polska chce zgłosić do Komisji Europejskiej europejską inicjatywę obywatelską, czyli wniosek podpisany przez milion obywateli Unii, o zawieszenie pakietu klimatycznego. - To szaleństwo, które zabije naszą energetykę i wzrost gospodarczy - podkreślił w "Pulsie Europy" europoseł Jacek Kurski (SP).

Wyjaśnił, że inwestycja w pakiet klimatyczny, czyli redukcję emisji CO2, będzie kosztować Polskę ponad 140-170 mld złotych do roku 2020. Doprowadzi to do wzrostu cen energii o 80-100 proc. w ciągu 10 lat.

Zdaniem Marka Siwca (SLD) pakiet klimatyczny jest dobrym rozwiązaniem, które przynosi nowe technologie i służy Polsce, tym bardziej, że udało się wynegocjować specjalne warunki. Eurodeputowany dodał, że pakiet składa się aż z sześciu ustaw, a te z wielu zapisów, nie wiadomo więc tak naprawdę, przeciw czemu występuje Solidarna Polska.

- Jesteśmy przeciw tym zapisom, które nakazują zmniejszenie emisji CO2 o 20 proc. w sytuacji, gdy Europa ma wpływ jedynie na 14 proc. emisji światowej. Dopóki Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Indie, Chiny, Rosja nie wchodzą w pakiet klimatyczny, to nasz wysiłek nie ma najmniejszego sensu. Nie wypruwajmy sobie żył w momencie, gdy 94 proc. polskiej energii pochodzi z węgla, bo to nie ma najmniejszego znaczenia dla klimatu światowego - odpowiedział Jacek Kurski.

Wysłuchaj całego "Pulsu Europy, 10 stycznia 2012", w którym europosłowie spierali się o europejskie ustawodawstwo oraz przyszłość energetyczną Europy.

(asz)

Polecane