Gowin "zderzakiem" dla wymiaru sprawiedliwości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gowin "zderzakiem" dla wymiaru sprawiedliwości?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jacek Żalek (PO): Polska Temida ma taką słabość, że od czasu do czasu jest głucha nie tylko na wołanie o sprawiedliwość, a zdarza jej się podnosić opaskę i zerkać czy przypadkiem nie sądzi kogoś zbyt wpływowego.

Posłuchaj

"Puls Trójki" - 5 stycznia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Mowy końcowe oskarżonych wygłoszone. Czas na decyzję sędziów. Dokładnie za tydzień poznamy wyrok w procesie autorów stanu wojennego. Zdaniem Jacka Żalka (PO) państwo jest od tego, by stać na straży sprawiedliwości i sądy nie powinny wydawać ocen historycznych, tylko sprawdzać i wymierzać sprawiedliwość tym, którzy naruszą prawo. - Jestem za tym, żeby te wyroki były sprawiedliwe. Na pewno żądanie kary wyroku w zawieszeniu nie jest w odczuciu powszechnym Polaków wyrokiem sprawiedliwym, bo zbyt wiele krzywd doznał naród polski – przekonuje Arkadiusz Mularczyk, szef klubu parlamentarnego Solidarna Polska, który podkreśla, że wyroki te powinny być wydane już kilkanaście lat temu. - Wymiar sprawiedliwości nie spełnia w tym przypadku swojej roli, pozostaje niedosyt, że państwo polskie nie stanęło na wysokości zadania  – mówi gość Marcina Zaborskiego w "Pulsie Trójki".

Z kolei Jacek Żalek odnosi to do problemu wiarygodności polskiego wymiaru sprawiedliwości, który od ponad 20 lat nie potrafi sobie poradzić z tym wyzwaniem. - Nie uważam, żeby najistotniejszą kwestią była wysokość kary, ale jednoznacznej oceny. To, co jest najgorsze to taki przekaz, że osoba wpływowa nie będzie osądzona przez polski sąd. Przeciętny obywatel traci wiarę w wymiar sprawiedliwości Polskie sądy, jeżeli chodzi o kwestie związane ze stanem wojennym, prowadzą spór historyczny – wyjaśnia Jacek Żalek.

Wyrok w procesie autorów stanu wojennego to bliska sądowa przyszłość. Ta dalsza - choć wcale nie daleka - to reorganizacja mapy sądownictwa. Za pół roku zniknąć ma ponad sto sądów w Polsce. – To pomysł z poprzedniej kadencji. Platforma nie zdecydowała się przed wyborami go wykonać, ponieważ spotka się z olbrzymim oporem nie tylko środowisk prawniczych, ale i samorządów. Minister Gowin będzie "zderzakiem" dla wymiaru sprawiedliwości – prognozuje Arkadiusz Mularczyk. Poseł Jacek Żalek przekonuje, że nie ma mowy o żadnej likwidacji sądów. - Jedyne, co się zmieni, to szyld na budynku sądu, ewentualnie pieczątka i dotychczasowy prezes sądu rejonowego, który zostanie przyłączony i będzie pełnił funkcję w filii zamiejscowej innego sądu zmieni pracę z administracyjnej na orzeczniczą. To jest cała rewolucja – tłumaczy gość Trójki.

Jakie pomysły na poprawę sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości ma Solidarna Polska i o co chodzi w reorganizacji mapy sądownictwa, dowiesz się słuchając całej rozmowy z parlamentarzystami i prawnikami w "Pulsie Trójki – 5 stycznia 2012".

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(ed)



Polecane