Zdrojewski: projekt KRRiT jest kontrowersyjny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdrojewski:  projekt KRRiT jest kontrowersyjny
Bogdan ZdrojewskiFoto: PRSA

Resort kultury nie skieruje do Sejmu projektu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który proponuje zmiany w sposobie ściągania abonamentu – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Posłuchaj

Minister kultury Bogdan Zdrojewski w "Salonie Politycznym Trójki"
+
Dodaj do playlisty
+

– Wydaje się, że projekt przygotowany przez KRRiT ma pewne wady, w związku z tym prawdopodobnie będzie to inne przedłożenie – zaznaczył minister kultury Bogdan Zdrojewski w "Salonie Politycznym Trójki".

Czy minister nie chce przedkładać projektu w imieniu KRRiT ze względu na zapis o opłatach abonamentowych i poprawie ściągalności abonamentu? Bogdan Zdrojewski przyznał, że to "jeden z elementów". Tłumaczył, że nie chce wkraczać w kompetencje innych ministrów. - Jeśli chodzi o opłaty, to większość rozwiązań, które sugerują inną ściągalność (abonamentu), przynależy do ministra finansów, a sprawy związane ze spółką skarbu państwa podlegają resortowi skarbu – mówił.

Szef KRRiT Jan Dworak na początku grudnia w Trójce zapowiadał, że projekt Krajowej Rady złoży resort kultury i że w tej sprawie umówiono się jeszcze przed wyborami. Minister Bogdan Zdrojewski powiedział jednak, że nie można w tym przypadku mówić o zmianie stanowiska. – Umówiliśmy się, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego muszą być realizowane i że realizowana musi być implementacja prawa audiowizualnego. Jestem przeciwnikiem tego, żeby wszystkie elementy składające się na różne zmiany umieszczać w jednym projekcie. Projekt robi się zbyt skomplikowany i także w niektórych momentach kontrowersyjny – wyjaśniał Bogdan Zdrojewski.

Na pytanie, czy rządowi zależy na poprawie ściągalności abonamentu, minister odpowiedział pozytywnie, zaznaczając, że nie jest to dla rządu "zadanie pierwszorzędne".

Bogdan Zdrojewski zauważył także, że w jego ocenie jako odbiornika rtv nie powinno się traktować komputera, a tak sugerowano w  projekcie  KRRiT. Według niego to będzie dobry kierunek myślenia prawdopodobnie dopiero za kilka lat.

Minister kultury poinformował przy tym, że w związku z tym, że powstało nowe ministerstwo cyfryzacji, obecnie nastąpi podział polityki audiowizualnej między dwa resorty. We wtorek odbędą się rozmowy wiceministrów m.in. na ten temat.

Pomnik smoleński

Minister kultury potwierdził, że przedłużono termin składania projektów na pomnik, który ma stanąć w miejscu katastrofy smoleńskiej, do 16 stycznia. Datę przesunięto, jak mówi minister, ze względu na prośby artystów. Były problemy z precyzyjnym ustaleniem położenia pomnika i warunków przestrzennych – wyjaśniał. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi do końca marca. W rocznicę katastrofy w 2012 roku planowane jest wmurowanie kamienia w miejscu przyszłego pomnika – dodał Bogdan Zdrojewski.

agkm

Polecane