Moda na rozłamy i zjednoczenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Moda na rozłamy i zjednoczenia
Rafał ChwedorukFoto: Wojciech Kusiński

Dr Rafał Chwedoruk, politolog: Doświadczenie wielu wcześniejszych rozłamów i solowych karier politycznych pokazuje, że dziś nie ma już w życiu społecznym miejsca dla nowych orientacji politycznych.

Posłuchaj

"Puls Trójki", 22 grudnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Ludzie skupieni wokół Zbigniewa Ziobry i Jacka Kurskiego zapowiadają stworzenie "bloku prawicy ze skrzydłami od prawej strony do centrum". Aleksander Kwaśniewski namawia Leszka Millera i Janusza Palikota do budowania silnej centrolewicy.

Czy to, co dzieje się w ostatnich tygodniach, to faktycznie ruchy scalające, czy rozbijające lewicę i prawicę? I gdzie w tym wszystkim są rządzące PO i PSL?

Zdaniem politologa z Uniwersytetu Warszawskiego dr Rafała Chwedoruka czymś nienormalnym jest odchodzenie części polityków z partii, która przegrała wybory i tworzenie kolejnych formacji.

- Doświadczenie wielu wcześniejszych rozłamów i solowych karier politycznych pokazuje, że dziś nie ma już w życiu społecznym miejsca dla nowych orientacji politycznych. Politycy muszą nauczyć się funkcjonować w demokratycznej partii, kierować się regułami statutu i nauczyć się tworzyć frakcje wewnątrz partii, o ile statut to przewiduje - powiedział w "Pulsie Trójki".

Zdaniem eksperta marketingu politycznego dr Sergiusza Trzeciaka problemem polskich partii jest to, że są to partie wodzowskie. - Skupiają się wokół silnych liderów, którzy robią wszystko, by wyeliminować konkurencję polityczną. Co więcej ten system przekłada się na poziom regionów i lokalny, a każdy dba o zaplecze własne bardziej, niż zaplecze partii - podkreślił.

Zdaniem gości Damiana Kwieka Zbigniew Ziobro nie ma szans na stworzenie nowej partii. - Sądzę, że od początku jego celem było doprowadzenie do sytuacji, w której tuż przed kolejnymi wyborami Jarosław Kaczyński zaproponuje tej małej konkurencji mandaty na listach - powiedział Chwedoruk.

Trzeciak dodał, że większe szanse na powodzenie ma Ziobro, jeśli zdecyduje sie stworzyć szeroką formację. - Jeżeli to by się Ziobrze udało, faktycznie stanowiłby zagrożenie dla PiS-u. Ale póki co, jest w trudnej sytuacji, gdyż nie ma odpowiedniego zaplecza finansowego, a budowanie struktur partyjnych zajmie mu lata.

A jakie są szanse na koalicję partii lewicowich? Dowiesz się słuchając całej audycji "Puls Trójki, 22 grudnia 2011".

Audycję przygotował i poprowadził Damian Kwiek.

"Pulsu Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)

Polecane