O stanie wojennym bez patosu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O stanie wojennym bez patosu
Czołgi na ulicach 13 grudnia 1981 r.Foto: Jan Żołnierkiewicz/solidarnosc.gov.pl

– Nasza książka pokazuje, że można być patriotą zamykając mysz w słoiku, uciekając z obozu internowania, lepiąc bałwana i robiąc z niego generała w czarnych okularach – mówiła Katarzyna Świdrak, współautorka "13 wspomnień ze stanu wojennego".

Posłuchaj

"Klub Trójki" 13.12.2011
+
Dodaj do playlisty
+

Książka Katarzyny i Krzysztofa Świdraków przestawia 13 osobistych relacji z internowania – opowieści zwykłych ludzi, którzy musieli się odnaleźć w rzeczywistości pełnej sprzeczności, absurdów i niełatwych wyborów. - Doszliśmy do prostego wniosku, że historię tworzą zwykli ludzie. Chcieliśmy pokazać  tych zwykłych ludzi, którzy narażali się, którzy przeszli przez to, co zgotował im generał 13 grudnia – mówił w "Klubie Trójki" Krzysztof Świdrak. Autorzy podkreślali, że chcieli przedstawić życie "ze środka celi", pokazać, że ono czasami nie było łatwe, że czasami było pełne absurdu. – Ale nie zawsze było smutne, nie zawsze tragiczne – mówiła Katarzyna Świdrak.

Współautorka "13 wspomnień ze stanu wojennego" zaznaczyła, że internowani nie byli "ludźmi ze stali". – Oni  nie byli gotowi, żeby trafić za kratki. Nie czuli, że robią coś, co jest niezgodne z prawem, coś  złego. I nagle zostali wyrwani ze swoich domów, rodzin, zamknięci  w celi jak przestępcy – mówiła. Autorom zależało, żeby przedstawić stan wojenny bez patosu.  – Chcemy zejść z tego przysłowiowego kombatanckiego styropianu – mówił Krzysztof Świdrak.

Również Mirosław Andrzejewski, którego wspomnienia znajdują się w książce, jest zdania, że o tamtych wydarzeniach można opowiadać z dystansem. – Możemy do stanu wojennego podchodzić z patosem, a możemy tak jak ja, który od pierwszego dnia stanu  postanowiłem go zilustrować komiksem. Rysowałem go na drugiej strony decyzji o internowaniu, bo to była jedyna kartka papieru, jaką posiadałem w celi – mówił pan Mirosław w Trójce.

Opowieść  Mirosława Andrzejewskiego  o ucieczce z więzienia, a także historia o tym, jak w Milicji Obywatelskiej próbowano założyć związek zawodowy "Solidarność" w dźwięku "Klub Trójki" 13.12.2011.

Audycji "Klub Trójki” można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 21.00.

(pg)

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis tematyczny. Zapraszamy na stronę stanwojenny.polskieradio.pl. 


Polecane