Songi "Pod dachami Paryża"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Songi "Pod dachami Paryża"
Wieża EifflaFoto: sxc.hu

Przedmiotem cotygodniowych spotkań "Pod dachami Paryża" jest zwykle chanson francaise. Niekiedy jednak, choć rzadko, zdarza się nam złamać tę zasadę, sięgając po inne gatunki, np. reggae, hip-hop czy nu-jazz.

Tym razem będzie podobnie, zaprezentujemy bowiem utwory, które trudno nazwać piosenkami, już bardziej pieśniami. One nawet mają własne określenie - songi. Ich twórcą jest Kurt Weill, niemiecki kompozytor, który w swoich operach, pisanych do librett i tekstów Bertolda Brechta, arie zamienił właśnie na songi. Utwory te, od lat wiodą samodzielne życie, ciesząc się dużym zainteresowaniem wykonawców, zwłaszcza aktorów. Kilka takich songów, w tłumaczeniu Borisa Viana usłyszą Państwo w  najbliższej audycji. Znajdą się w niej także utwory, które Weill skomponował podczas pobytu we Francji, do tekstów Rogera Fernay.

Na francuski epizod powołamy się też prezentując utwory innego kompozytora - Argentyńczyka Astora Piazzolli. Będą to, oczywiście, tanga. Piazzolla zmienił historię tanga, wyprowadzając je z sal tanecznych do koncertowych. Trzy tanga Astora Piazzolli do tekstów francuskich autorów przedstawimy Państwu Pod dachami Paryża, w środę, tuż po 22-giej.

Zapraszam, Barbara PodmiotkoPolecane