Carpaccio z gęsich wątróbek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Carpaccio z gęsich wątróbek
Foto: fot. Flickr/ jeades

O tradycyjnym zestawie dań na francuskim stole w czasie świąt Bożego Narodzenia, czyli ostrygach, łososiu, krabach i obowiązkowych gęsich wątróbkach opowiada nasz korespondent Marek Brzeziński.

Posłuchaj

"Kulisy Kulinarnej Akademii" - 13 grudnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Gęsie watróbki to konieczny "element" francuskiej kuchni. Coraz częściej tamtejsi szefowie kuchni szukają nowych bardziej atrakcyjnych sposobów podawania i przyrządzania tego przysmaku. Rezygnują z metody tradycyjnej - podsmażania plastrów wątróbek i podawania ich z konfiturą z pigwy. - W tej chwili modniejsze są konfitury z fig lub z fig zmieszanych z cebulą podsmażoną z cukrem, białym winem i octem winnym - mówi Marek Brzeziński. Gęsie wątróbki we Francji podaje się najczęściej jako przystawki - wersji wykwintnej są łączone z truflami lub małżami świętego Jakuba, dodają finezji zwyklej zapiekance ziemniaczanej z tartym serem, a z likierem amaretto tworzą wykwintny deser.

Przepis na carpaccio

Gęsią wątróbkę kroimy na względnie cienkie plastry, za każdym razem nóż o szerokim i dużym ostrzu moczymy w zimnej wodzie, aby cięcie było precyzyjne. Plastry surowej szynki kroimy na połowę, z zielonych, twardych jabłek wyjmujemy pestki i owoc tniemy na cieniutkie plasterki, które skrapiamy sokiem z cytryny. Plastry gęsiej wątróbki przekładamy szynką i jabłkiem, posypujemy drobno posiekaną zieloną kolendrą, utartymi w moździerzu orzechami laskowymi i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Do tego podajemy pocięte na kilka części świeże figi, niektórzy je delikatnie podsmażają na oliwie.

Jakie wino komponuje się z tą potrawą oraz jaki jest pomysł na oryginalny ii elegancki deser, dowiesz się słuchając całej audycji "Kulisy Kulinarnej Akademii, 13 grudnia 2011".

Polecane