Europo, musisz zwolnić
2011-12-11, 12:12 | aktualizacja 2011-12-11, 12:12
- Od dekad już przyzwyczailiśmy się na Zachodzie, że z każdym rokiem będzie coraz lepiej, że wskaźniki rosną z miesiąca na miesiąc. Tymczasem redukcja deficytów budżetowych oznacza w praktyce zatrzymanie tempa rozwoju - powiedział w Trójce dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.
Posłuchaj
Były ambasador w Grecji wyjaśnił, że Europa wpadła w "pułapkę cywilizacji bankowej". - Jeżeli ekonomia nie pokrywa naszych aspiracji to uzupełniamy braki kredytem, bez umiaru. Nawet jeśli są to aspiracje na wyrost, nie ma w Europie odważnego, który by powiedział "stop" - powiedział dr Ryszard Żółtaniecki.
Zdaniem eksperta Collegium Civitas Europa i cały świat Zachodu będą musiały zwolnić. - Obawiam się jednak, że Europa się z tym nie pogodziła. Potrzebna jest nowa dyskusja publiczna, która przekona społeczeństwa, że wspólny wysiłek jest konieczny - dodał.
Zdaniem prof. Michała Wojciechowskiego system ratowania Unii polega dziś na tym, by sięgąć do kieszeni obywateli. - Natomiast odpowiedź właściwa jest taka, że należy zredukować wydatki państwa poczynając od administracji. Nie można bez końca wydawać więcej niż się dostaje, a rządy tak robią - powiedział ekspert Centrum im. Adama Smitha.
Wyjaśnienie dla tej sytuacji znajduje dr Żółtaniecki podkreślając, że sytuacja, w której znalazła się Europa, zdecydowanie przerasta kwalifikacje polityków. Gość Kuby Strzyczkowskiego jest zdania, że Unia Europejska to nie menu w restauracji. - Gdy podpisywaliśmy traktat akcesyjny godziliśmy się na pewną wspólnotę i solidarność. Trzeba zrobić wszystko, by pozostała jak najbardziej efektywna - powiedział.
Natomiast zdaniem prof. Wojciechowskiego nie warto, by Polska dokładała do funduszy ratunkowych. - To czysta strata. Zarówno ekonomicznie, jak i moralnie jest całkiem nieuzasadnione, byśmy płacili za rozrzutność innych krajów. Mamy dość problemów z własną - podsumował.
Jakie są dobre i złe strony Unii Europejskiej oraz strefy euro? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Za, a nawet przeciw, 12 grudnia 2011" z udziałem słuchaczy, w której wypowiadali się także: Janusz Korwin-Mikke, Paweł Świeboda prezes Fundacji demosEUROPA, Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego oraz Waldemar "Major" Fydrych twórca Pomarańczowej Alternatywy.
Zapraszamy także do przeczytania artykułu "Po szczycie jesteśmy na nieznanym gruncie" w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost"..
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.
(asz)