"Piejo kury piejo" 15 lat później

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Piejo kury piejo" 15 lat później
Kadr z klipu do utworu "Piejo kury piejo"Foto: źródło: www.youtube.com

"ojDADAna", czyli najodważniejszemu i najbardziej kontrowersyjnemu przedsięwzięciu Grzegorza Ciechowskiego poświęcona będzie najbliższa "Historia pewnej płyty". Zapraszamy do Trójki w niedzielny poranek.

W 1996 roku roku wierzyliśmy jeszcze w polską muzykę rozrywkową i wstydziliśmy się własnego folkloru. Ta pierwsza królowała na listach przebojów; ten drugi - zalegał w etnograficznych archiwach. Modna dziś scena folkowa dopiero kiełkowała, a nowoczesna World Music była nowinką z Zachodu, którą jakoś trudno było pogodzić z rodzimymi mazurkami i kołomyjkami. 

Odmienne zdanie (i rację) miał, jak zwykle, Grzegorz Ciechowski. Opublikowana wówczas płyta "ojDADAna" była propozycją wybitnie "źródłową", bo opartą na samplach nagrań autentycznego polskiego folkloru. Ale też nonszalancko swobodną i nowoczesną, bo opartą na futurystycznych niemalże, rockowo-klubowych aranżacjach.

Wtedy protestowali pospołu etnograficzni puryści oraz strażnicy "dobrego smaku" w muzyce rozrywkowej. Dziś "ojDADAna" to już klasyka.

Na reportaż poświęcony epokowemu albumowi Grzegorza z Ciechowa zapraszają Anna Gacek i Tomasz Żąda. Słuchajcie Trójki w niedzielę (11 grudnia) po godzinie 9.00. 

Polecane