Klasyczna ustawka, czyli muzyka nie jest nudna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klasyczna ustawka, czyli muzyka nie jest nudna
Kadr spotu "Klasyczna ustawka" promującego serwisy muzykotersi.pl i muzykotekaszkolna.plFoto: źr. muzykotekaszkolna.pl

Jakie dźwięki oddają ostatnią fazę gotowania wody w czajniku i co ma Bach do beatboxu? Muzyczne tajemnice zdradza nowa platforma edukacyjna Ministerstwa Kultury i Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Muzykoteka Szkolna.

Posłuchaj

"Klub Trójki", 7 grudnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Muzykotekaszkolna.pl, projekt zespołu ekspertów: pedagogów i muzykologów to innowacyjna platforma edukacyjna do nauki muzyki, której działanie dziś uroczyście zainaugurował minister Bogdan Zdrojewski. Zapraszamy do wysłuchania relacji z wydarzenia >>>

W przeddzień premiery, w "Klubie Trójki" o przedsięwzięciu rozmawiali jego twórcy.

- Braki w wiedzy muzycznej Polaków wynikają z tego, że przez jakiś czas muzyka była w ogóle pomijana w programach szkolnych. Od jakiegoś czasu znów jest i to jest ten moment, kiedy trzeba przygotować tę edukację uwzględniając nowe technologie - podkreśliła dr Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, z-ca dyrektora NInA.

Narodowy Instytut Audiowizualny, którego zadaniem jest dygitalizacja treści, stara się je udostępniać i wykorzystywać ponownie. - Uznaliśmy, że najlepszy sposób na wykorzystanie tych treści, często bardzo niszowych lub zapomnianych, po raz kolejny, to wykorzystanie oświatowe. Stąd projekt Muzykoteka Szkolna - wyjaśniła w rozmowie z Dariuszem Bugalskim. Z materiałów zgromadzonych w serwisie mogą korzystać nauczyciele i uczniowie, zarówno w szkole, jak i w domu. - Liczymy nawet, że zachęcą rodziców do spojrzenia na zawartość portalu - dodała.

Katarzyna Naliwajek-Mazurek, muzykolożka, redaktor naczelna i kuratorka merytoryczna serwisu dodała, że jest wiele kompetencji, które młodzi ludzie mogą uzyskać korzystając z Muzykoteki. - Poznają historię kultury, a poprzez ćwiczenia interaktywne będą mogli nauczyć się nut, akordów czy jak się zapisuje rytm. Będą także wykłady eksperckie, ale zero nudy. Stoi przed nami zadanie zrównoważenia zabawy i rozrywki z informacją merytoryczną dlatego staramy się by informacje były ubrane w przyjazną formę - wyjaśniła.

Michał Górczyński, klarnecista, edukator muzyczny i bohater filmów edukacyjnych udostepnionych na portalu Muzykoteka Szkolna, pracując z młodzieżą zachęca ich, by starali się włączać muzykę do postrzegania dnia codziennego, bo kształtuje ona szczególną wrażliwość. 

- Zaczynamy od klasyki, chcemy stworzyć taką sytuację, że dzieci nie będą się wstydziły, że słuchają właśnie tej muzyki. W miarę rozwoju portalu pojawiać się będą jazz, muzyka etniczna ... - podsumowała Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz.

Czy znajomość nut jest niezbędna dla odkrywania muzycznych tajemnic i jak muzyka wpływa na rozwój osobowości dowiesz się słuchając całej audycji "Klub Trójki, 7 grudnia 2011".

Więcej na stronie nina.gov.pl oraz muzykotekaszkolna.pl

Zapraszamy do obejrzenia spotu, o którym byla mowa w audycji. Inne - dostępne na stronie muzykotersi.pl - promują klasyczny hip-hop, klasyczny tuning czy klasyczny beatbox:

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Polecane