Naśladujmy Holandię!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Naśladujmy Holandię!
Foto: sxc.hu

Mateusz Guzikowski (Forum Obywatelskiego Rozwoju): Nie we wszystkim , ale pewien kierunek reform powinien być wskazówką. Globalne spowolnienie dotyka każdy rynek pracy, także holenderski, ale wprowadzenie reform umożliwiło znaczące osłabienie jego negatywnych skutków.

Posłuchaj

"Bardzo ważny problem europejski" - 24 listopada 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Za sukcesem tych reform stoją trzy czynniki: porozumienie zostało wypracowane już w 1982 roku, te reformy były wprowadzane stopniowo, miały na celu objęcie jak najszerszych warstw społecznych, miały charakter kompleksowy, były wprowadzanie niezależnie od rządu, który w Holandii rządził – wyjaśnia Mateusz Guzikowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Goście Wiktora Legowicza komentowali także kolejne pomysły na walkę z kryzysem w Unii Europejskiej. - Na te pomysły jest trochę zbyt późno, na pewno idą w dobrym kierunku. Natomiast traktowałobym to w kategoriach nowego otwarcia dla strefy euro czy Unii Europejskiej. Na dłuższą metę potrzeba większej integracji. Kryzys zadłużeniowy wziął się tak naprawdę z kilkunastoletnich zaniedbań i naiwna jest wiara, że można te problemy rozwiązać w miesiąc. Podstawą kryzysu jest globalne spowolnienie, które obnażyło słabość Europy - mówi Krzysztof Stępień z OPERA TFI.

Mateusz Guzikowski przekonuje, że można było przez lata wprowadzać z sukcesem reformy, które ograniczałyby wydatki na cele socjalne, które z roku na rok zwiększają także dług publiczny poszczególnych krajów. - Wszyscy żyli w przekonaniu, że rozdęte wydatki na cele socjalne, mogą wprowadzać iluzję państwa dobrobytu. Kryzys zadłużeniowy nie ma wymiaru jedynie finansowego. Słabną gospodarki eurolandu i gospodarki na świecie, które są ważnymi partnerami dla krajów strefy euro – wyjaśnia ekspert.

W dalszej części audycji:

- Paweł Sołtys i przegląd prasy;

- kolejne pomysły na walkę z kryzysem w UE - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli;

- dyskusja ekspertów o sytuacji w Portugalii.

Chcesz wiedzieć więcej - wysłuchaj całej audycji "Bardzo ważny problem europejski, 24 listopada 2011" .

Audycji można słuchać w każdy czwartek o godz. 18.45. Zapraszamy.

(ed)

Polecane