Listopadowy urodzaj

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Listopadowy urodzaj
Foto: Glow Images/East News

Jesień we Francji, mimo pogody skłaniającej do nostalgii, obfituje w kulinarne spotkania.

Posłuchaj

"Kulisy kulinarnej Akademii", 24 listopada 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Sezon, na początku listopada, rozpoczyna Salon Czekolady, po nim odbywają sie spotkania z szefami szkół gotowania. A w dniach 18-20 listopada w Tours dominuje Euro Gusto, czyli przegląd potraw z krajów europejskich.

- W tym roku wiodącym motywem były podroby, bo jak stwierdzili organizatorzy potrawy z ich wykorzystaniem coraz bardziej idą w zapomnienie - opowiada Marek Brzeziński.

Nerki w sosie śliwkowym, móżdżki cielęce, grasica jagnięca, farsz z serc do pieczonego królika czy przysmażane kacze wątróbki - to tylko niektóre z przypomnianych potraw.

- Nie mogło także zabraknąć ciasteczek na setki sposobów przyrządzanych w różnych regionach. My zrobimy najprostsze z nich - zaprasza do gotowania.

 

Wymieszaj mąkę z pudrem orzechowym, ziarnkami białych sezamków, odrobiną brązowego cukru i soli morskiej. Dodaj kilka łyżek oliwy z oliwek i 2 łyżki wody. Całość należy dokładnie wymieszać i ugnieść, a uzyskaną masę podzielić na dwie części, owinąć je folią i włożyć na godzinę do lodówki.

Piec rozgrzać do 180 stopni.

Ciasto dzielimy na kawałki wielkości włoskiego orzecha i rozgniatamy dnem szklanki. Dwadzieścia minut w rozgrzanym piecu i mamy pyszne chrupiące ciasteczka.

 

Jakie wino do nich pasuje i co to są topinambury dowiesz się słuchając całej audycji "Kulisy kulinarnej Akademii, 24 listopada 2011".

Polecane