Firmy, dla których zysk nie jest najważniejszy
- Przedsiębiorstwa społeczne zatrudniają te osoby, które są, mówiąc brutalnie, niepotrzebne, niezatrudnialne – mówi Ewa Hevelke, koordynatorka Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku.
Foto: Fot.: Glow Images
W piątek poznaliśmy laureatów pierwszej edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. Podczas uroczystej gali w Och-Teatrze w Warszawie nagrodzono Spółdzielnię Socjalną "Szklany Świat" Bombki, Spółdzielnię Socjalną "Integracja" i Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki".
- Staraliśmy się wybrać najlepsze przedsiębiorstwa społeczne, które funkcjonują w Polsce, czyli takie przedsiębiorstwa, które nie działają wyłącznie dla zysku, ale dla których najważniejsza jest zmiana i działanie na rzecz rozwoju społeczności – mówi Ewa Hevelke, koordynatorka konkursu z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Jolanta Gierduszewska prowadzi Gospodę Jaskółeczka w Radomiu. Jest to przedsiębiorstwo społeczne założone przez Stowarzyszenie Rodzin Osób Chorych na Schizofrenię. W gospodzie pracuje trzynaście osób chorych psychicznie przy wsparciu czterech zdrowych pracowników. - Świetnie gotują, o czym świadczą opinie klientów. Dzięki tej pracy potrafią sobie radzić z chorobą. Nie jest już trudnością, jest obok. My się skupiliśmy na potencjale tych osób, a nie na ich chorobie – mówi gość Trójki. Pani Jolanta podkreśla, że widzi, jak wielką satysfakcję sprawia schizofrenikom praca, jak się dzięki niej rozwijają. – Ściągają z internetu przepisy, wprowadzają nowości, oni tym żyją – przekonuje.
Henryk Wujec, doradca prezydenta, przewodniczący Rady Konkursu i przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, mówi, że osoby, które są zatrudniane w przedsiębiorstwach społecznych, prawdopodobnie nie dostałyby pracy w innych firmach i musiałaby dostawać zasiłki. - Dodatkowo jest ten niesłychanie pozytywny efekt, że ci ludzie pracują. Efekt uczestniczenia w normalnym życiu społecznym, wychodzenia z takiej patologicznej w gruncie rzeczy sytuacji – zaznacza.
"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 21.
(pg)