American Film Festiwal odkrywa małe diamenty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
American Film Festiwal odkrywa małe diamenty
Joe Swanberg podczas kręcenia filmu "LOL"Foto: źr.mat.prasowe

Kamerka cyfrowa, ekipa złożona z przyjaciół i scenariusz, który czerpie z życia aktorów. Joe Swanberg, jeden z najciekawszych młodych amerykańskich reżyserów, pokaże swoje filmy po raz pierwsze w Europie, w Polsce.

Posłuchaj

Joe Swanberg na AFF
+
Dodaj do playlisty
+

- Na dzień dobry, dla widzów, którzy dopiero się zapoznają z twórczością Joe Swanberga, dobrym tytułem będzie "LOL" - opowiada w Trójce filmoznawca Grzegorz Kurek - To jest komedia o romantycznych zawirowaniach trzech przyjaciół, którzy nie mogą się zdecydować czy pójść w stronę technologii, relacji z ludźmi poprzez komórki i laptopy, czy w stronę uczuć i sentymentów.

Joe Swanberg w Polsce znany jest nielicznym. W naszych kinach nie było żadnego jego filmu, nie pojawiał się na polskich festiwalach. Teraz na American Film Festivalu pokazane zostaną wszystkie jego filmy. To pierwsza jego retrospektywa nie tylko w Polsce, ale w ogóle w Europie.

Choć Joe Swanberg urodził się w 1981 roku na swoim koncie ma już 10 projektów. Jest jednym z najważniejszych i najciekawszych twórców młodego amerykańskiego kina. Tworzy w ruchu nazywanym mumblecore'owym, od "mumble" czyli dziecięcego gaworzenia, czyli szczerego, bezpośredniego wyrażania emocji.

- Granica między postacią, a aktorem jest w tych filmach bardzo chwiejna. Swanberg często buduje swoje fabuły na podstawie historii z życia aktorów - opowiada Kurek - To są filmy robione przy minimalnym budżecie, za 2, 3 tysiące dolarów. Otacza się ekipą przyjaciół, razem filmują za pomocą małej, rozchwianej kamerki cyfrowej, która podgląda takie bardzo intymne relacje.

Joe Swanberg zdecydował się właśnie na American Film Festivalu pokazać po raz pierwszy swój nowy projekt "Caitlin gra Caitlin".


usc

Polecane