Kilka sztuczek oswajania śmierci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kilka sztuczek oswajania śmierci
Foto: źr. Wikimedia Commons/Frank Vincentz/lic. CC

- Śmierć jest niewyobrażalnym, trudnym obrazem w naszej głowie, wywołującym niepokój, na poradzenie sobie z którym poszukujemy sposobów prostych i skutecznych - mówi profesor Wiesław Łukaszewski.

Posłuchaj

"Klub Trójki", 31 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Trudno sobie wyobrazić ludzki los w sytuacji, gdyby myśl o śmierci była stale obecna w naszej głowie. To jest za bardzo wyczerpujące, w związku z tym robimy wszystko, by te myśli eliminować - wyjaśnia gość Dariusza Bugalskiego.

Prof. Wiesław Łukaszewski w swojej książce "Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią" (wyróżnionej w tym roku nagrodą Teofrasta dla najlepszej książki psychologicznej) pokazuje, jakich strategii i sztuczek używamy, by znaleźć ukojenie. 

- Lęk przed śmiercią nie jest stanem chronicznym, pojawia się zwykle na skutek jakiegoś bodźca i wywołuje w nas niepokój - wyjaśnia psycholog. By sobie z tym niepokojem poradzić, wykazujemy zachowania, które zwykle nie idą w parze z majestatem śmierci. 

Typowe, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jest poszukiwanie bliskości oraz stosowanie hedonistycznych sposobów ukojenia. Według badacza, mamy ogromny repertuar sposobów dostarczania sobie przyjemności, doskonalimy je przez całe życie. Są wśród nich zachowania rozrzutne oraz koncentracja na wyglądzie i własnym ciele. Inne strategie poznasz, słuchając całej audycji "Klub Trójki, 31 października 2011".

Ale jest jedno zjawisko, które stoi w sprzeczności z samym lękiem przed śmiercią. - U niektórych osób wzrasta skłonność do ryzyka, przejawiająca się na przykład w szybkiej jeździe samochodem, uprawianiu ekstremalnych sportów czy zażywaniu narkotyków, ale także ryzykownym seksie - mówił prof. Łukaszewski.

Gdzie się podziała sztuka umierania? Dlaczego konserwatyści bardziej boją się śmierci niż liberałowie i jakie miejsce w całej dyskusji o śmierci zajmują samobójstwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w audycji.

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21. Zapraszamy.

(asz)

Polecane