"Bez tajemnic" rewolucjonizuje świat polskich seriali

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bez tajemnic" rewolucjonizuje świat polskich seriali
Obsada serialu "Bez tajemnic" (od lewej): Radziwiłowicz, Bela, Dorociński, Kusio, Ostrowska, Simlat, Janda.Foto: fot. mat. prasowe

- Rzadko, jako scenarzysta, ma się możliwość, by pracować przy projekcie, który nie jest obciążony myśleniem w kategoriach komercyjnych - mówi scenarzysta Przemek Nowakowski. Dla plejady polskich aktorów praca przy tym serialu też jest wyjątkowym przeżyciem.

Posłuchaj

"Trójkowo, filmowo, 30 października 2011"
+
Dodaj do playlisty
+

- Struktura formatu pierwotnie izraelskiego, a następnie zaadaptowanego przez HBO mówi o tym, że w odcinkach o określonej długości terapeuta rozmawia ze swoimi pacjentami. Natomiast my, na potrzeby polskiej opowieści, musieliśmy zbudować wiarygodne historie pasujące do realiów i uwzględniające status psychoterapii w naszym kraju - mówi Przemysław Nowakowski, szef zespołu scenarzystów.

Fabuła serialu jest prosta - psychoterapeuta, Andrzej Wolski (Jerzy Radziwiłowicz), każdego dnia tygodnia przyjmuje jednego ze swoich pacjentów, którzy zwierzają się ze swoich najskrytszych przeżyć, doświadczeń, czarnych myśli. Każdy z nich to oddzielna, skomplikowana historia.

- Myślę, że takich ludzi, których możemy obserwować podczas tych pięciu wieczorów w serialu, codziennie mijamy na chodniku i to czuć w scenariuszu. Siła tego filmu jest w tekście i aktorach - opowiada Łukasz Simlat, odtwórca roli Jacka, mężczyznę, który na terapię przychodzi wraz z żoną Anitą (w tej roli Ilona Ostrowska).

Aktor podkreśla, że praca przy "Bez tajemnic" jest wyjątkowa w skali polskiej. - W 80 procentach przypadków pracując przy polskim serialu ja muszę sobie sam napisać to, co mam powiedzieć, bo podane "skreślone na kolanie" słowa nie przechodzą przez usta. A tu materiał był tak silny, esencjonalny, że zadaniem aktorów było tylko podniesienie poprzeczki o emocje - wyjaśnia.

Goście Ryszarda Jaźwińskiego mają nadzieję, że dojdzie do realizacji drugiego sezonu "Bez tajemnic".

Jak wygląda jego realizacja i jakie są historie bohaterów dowiesz się słuchając całej audycji "Trójkowo, filmowo - 30 października 2011".

* Serial został zrealizowany na podstawie amerykańskiej wersji "In Treatment" oraz oryginalnego scenariusza izraelskiego "BeTipul". Produkcja jest pierwszym polskim serialem polskiego oddziału HBO. Jego premiera nastąpi jesienią 2011 roku z okazji 15-lecia stacji w Polsce. Pierwsza seria liczy 45 odcinków.

Reżyserii podjęli się Anna Kazejak i Jacek Borcuch. To pierwszy serial realizowany przez polski oddział HBO. Okazją stało się 15-lecie obecności stacji w naszym kraju

 

 

W dalszej częśći audycji:

- o filmie "Habemus Papam" mówi dziennikarz filmowy Michał Burszta;

- Katarzyna Borowiecka prezentuje wywiad z jednym z reżyserów filmu "Klatka" Johanem Stormem (drugi to Johan Lundborg);

- z Dennisem Todorovicem, reżyserem filmu "Sekret Saszy" rozmawia Jan Niebudek.

 

Audycji

Polecane