Radiowy Dom Kultury 2.0
Narodowy Instytut Audiowizualny po raz piąty organizuje konferencję z cyklu Kultura 2.0, tym razem pod hasłem "Świadomi mediów". Zapraszamy na wydanie specjalne RDK, w którym łapiemy powiązania między najnowszą techniką a światem kultury.
Eugeniusz Rudnik
Foto: źr.wikipedia commons
O tym, że techniczne wynalazki znajdują szybko zastosowanie w świecie kultury, nie będziemy przekonywać. Tak jest i to od wielu lat. Fotografia, kino, eksperymenty muzyczne możliwe dzięki wynalazkom na stałe wpisały się w nasz świat. Nowe czasy, nowe technologie - to dzieje się na naszych oczach. Multimedialność w przypadku szacownych instytucji, takich jak muzea, staje się normą. Jak najskuteczniej wykorzystać nowe technologie dla kultury, a także dla edukacji? Temu poświęcona jest konferencja Kultura 2.0 "Świadomi mediów".
W ramach konferencji odbywają się dyskusje, showcase'y, prezentacje. To wszystko na parterze budynku Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w Warszawie, przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5. Na drugim piętrze można uczestniczyć w wystawie Poziom 2.0.
Czego doświadczyć można w tym roku?
Grupa teatralno-performatywna CREW z Belgii przenosi publiczność do innych światów za pomocą tzw. rozszerzonej rzeczywistości. C.A.P.E. to skrót od Computer Automatic Personal Environment. Środowisko, o którym mowa, to inna przestrzeń geograficzna bądź czasowa. Teleportacja jest możliwa dzięki wyposażeniu uczestnika performansu w specjalne okulary, słuchawki i komputer, który osadzony jest na plecach.
STUDIO EKSPERYMENTALNE – REAKTYWACJA to akcja, którą studenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie rozpoczną swoje zajęcia z Pawłem Cyrtą i Dorotą Błaszczak na Międzyuczelnianej Specjalizacji Multimedialnej, wykorzystując komputer na równi z generatorem akustycznym czy magnetofonem analogowym. Zajęcia można obserwować lub przyłączyć się do nich.
Nie zabraknie także propozycji dla dzieci, specjalnie dla nich w sobotę (od godziny 11.) Fundacja Form i Kształtów przygotowała Robale... Program wszystkich aktywności można znaleźć TU.
Oczywiście Radiowy Dom Kultury zawsze otwiera się na gości. Zaprosiliśmy kuratorów, organizatorów i Eugeniusza Rudnika! Ten kompozytor i inżynier (!) od 1958 współtworzył Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Warszawskie studio odpowiada za rozwój muzyki elektroakustycznej w Polsce. Pracujący w nim inżynierzy, reżyserzy dźwięku, kompozytorzy realizowali nagrania własne, jak i wielu innych, w tym Krzysztofa Pendereckiego oraz Bogusława Schaeffera. Studio zajmowało się także ilustrowaniem filmów, słuchowisk, przedstawień teatralnych. Choć to historia sprzed lat, idealnie ilustruje temat Kultury 2.0!
Zrobimy jednak dwa wyjątki od głównego tematu programu! Pierwszym z nich będzie wycieczka do Krakowa. Wystawa "Przejścia i powroty. W stulecie Muzeum Etnograficznego w Krakowie" wywodzi się z osobistych doświadczeń osób związanych z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Posłuchamy też Małgorzaty Szejnert, która opowie o swojej najnowszej książce "Dom żółwia. Zanzibar".