Kultura 2.0: wirtualność rzeczywista i my
Zdecydowaną większość informacji mamy podawaną przez media. Przez krótki czas w ciągu dnia, możemy poobserwować życie własnymi oczami. Jak się w tym odnaleźć? Pomoże Konferencja Kultura 2.0.
Eugeniusz Rudnik
Foto: źr.wikipedia commons
Życie zawodowe, osobiste i kulturalne przeniosło się w dużym stopniu do sieci. W ostatnich latach rozrasta się w porażającym tempie Kultura 2.0, która odnosi się do nowego, wirtualnego obiegu, jaki powstał w sztuce i spowodował bardzo dynamiczny rozwój mediów cyfrowych. Tkwimy w "wirtualności rzeczywistej", jak mówi w "Klubie Trójki" Edwin Bendyk i podkreśla, że w takim świecie świadomość mediów jest niezbędna.
- Media nie są neutralne, one uczestniczą w przygotowywaniu tej informacji - mówi Bendyk - W Kulturze 2.0 dodatkowo w ten obraz ingerują na przykład interfejsy. Mówimy, że Google decyduje o tym, co oglądamy. Jest stworzona przez informatyków technologia, która decyduje o tym, co dostaniemy. Tam nie ma już żadnej redakcji, jest czysta technika.
Ważne jest wyposażenie użytkownika internetu w takie umiejętności, aby potrafił selekcjonować informacje z sieci. Konferencja Kultura 2.0: Świadomi Mediów, która w czwartek rozpocznie się w Warszawie, podejmie temat edukacji medialnej.
Artyści, socjologowie, animatorzy kultury, nauczyciele w trakcie paneli dyskusyjnych i warsztatów podzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami na perspektywę rozwoju edukacji medialnej. Całe wydarzenie będzie transmitowane na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Konferencja Kultura 2.0: Świadomi Mediów objęta została patronatem Polskiego Radia. Uwaga! Jedno z ciekawszych wydarzeń konferencji poświęcone będzie działaniom miejsca w radiu publicznym zupełnie niezwykłego - Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Artysta dźwiękowy Eugeniusz Rudnik będzie gościem Radiowego Domu Kultury! Redaktorzy RDK'u całą sobotę będą na miejscu konferencji i zbadają jak to jest w tej "wirtualności rzeczywistej".
usc