Zobacz wywiad Mario Vargasem Llosą!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zobacz wywiad Mario Vargasem Llosą!
Mario Vargas Llosa i Michał NogaśFoto: fot. Filip Ćwik/Newsweek

- Książka czasem znakomicie zgrywa się z nastrojem panującym w społeczeństwie, ono zdaje się czekać na taki właśnie tekst. Jakiś bardzo tajemniczy element decyduje o powodzeniu książki i myślę, że to dobrze - ocenia noblista Mario Vargas Llosa.

Posłuchaj

Mario Vargas Llosa w Trójce! Posłuchaj wywiadu!
+
Dodaj do playlisty
+

Starania o radiowy wywiad z Mario Vargasem Llosą trwały w Trójce kilka miesięcy. Najpierw mówiło się, że rozmowa będzie trwała tylko 10 minut, w efekcie Michałowi Nogasiowi udało się spotkać z niezwykle rozmownym Noblistą na okrągłą godzinę.

Pisarz, który w świecie literackim osiągnął wszystko, skromnie przyznaje, że każda nowa książka jest dla niego przygodą i zawsze pisząc czuje się trochę niepewnie. Już na początku rozmowy z Michałem Nogasiem wspomniał, że uwielbia i bardzo podziwia urodzonego w Polsce pisarza Josepha Conrada. To dzięki niemu znalazł głównego bohatera swojej najnowszej powieści "Marzenie Celta".

- Dowiedziałem się o historii życia Rogera Casement czytając biografię Josepha Conrada. Odkryłem, że Casement miał ogromny wpływ na powstanie "Jądra Ciemności", które zresztą uważam za arcydzieło. Zaintrygowała mnie jego osobowość, rozpocząłem własne śledztwo.

W ten sposób powstała powieść o brytyjskim dyplomacie, który w epoce, gdy kolonializm uważano za coś dobrego, postanowił mówić głośno o okrucieństwach, jakich biali ludzie dopuścili się w Kongo i w Amazonii. Temat ten był wcześniej Llosie zupełnie nieznany.

Książki Noblisty choć diametralnie różnią się formą i podejściem do tematu, zawsze powstają w ten sam sposób. - Szukam bohatera, szukam historii i powoli daję się ponieść mojej wyobraźni - mówi w Trójce - Tworzę powieść właśnie z tej fascynacji. Ale sposób w jaki konkretne tematy pojawiają się w mojej głowie pozostaje dla mnie tajemnicą.

Llosa, który spotyka się właśnie w Polsce z czytelnikami, opowiada w Polskim Radiu o tym, że jako pisarz lubi być samotnikiem, wspominał swoją młodość, gdy popierał rewolucję na Kubie i odpowiedział co myśli o działającym dziś ruchu Oburzonych. Pozdrawiając na koniec słuchaczy Trójki mówił o tym, jak miło wspomina kilka lat, które spędził pracując w radiu i samemu przeprowadzając wywiady!

 

usc

Polecane