Trójka gości wielkiego Noblistę!
Z klasykiem literatury południowoamerykańskiej Mario Vargasem Llosą spotkał się Michał Nogaś. Całego, prawie godzinnego wywiadu będzie można posłuchać w sobotnim Radiowym Domu Kultury!
Michał Nogaś i Mario Vargas Llosa
Foto: fot. Filip Ćwik/Newsweek
- Książki, które piszę, są konsekwencją moich doświadczeń. To uruchamia moją wyobraźnię - mówi Noblista w Trójce - Czasem pojawia się powód, dla którego piszę o sprawach społecznych i politycznych, czasem o uczuciach i miłości. Są momenty, w których przeważa siła, historia i przemoc, ale to nigdy nie jest zamierzone.
W Trójce porozmawiamy z Mario Vargasem Llosą także o jego najnowszej książce "Marzenie Celta". Noblista, który zazwyczaj opowiada historie mocno związane z południowoamerykańską rzeczywistością, tym razem napisał o życiu Rogera Casementa, brytyjskiego dyplomaty i działacza na rzecz praw człowieka. Casement ujawnił kolonialne okrucieństwo panujące w dżunglach Konga i Amazonii. Powieść trafiła do rąk polskich czytelników 6 października.
- Język zachwyca, temat porusza, a książka po prostu nas niesie, mimo gatunkowego ciężaru - tak na antenie "Marzenie Celta" recenzował jakiś czas temu Michał Nogaś.
Llosa jest, obok Gabriela Garcii Marqueza, Carlosa Fuentesa i nieżyjących już: Julio Cortazara i Jorge Luisa Borgesa jednym z największych współczesnych twórców Ameryki Łacińskiej. Wiele jego książek jest wyrazem sprzeciwu przeciwko degeneracji systemów politycznych, powstawaniu ustrojów totalitarnych i ograniczaniu wolności jednostki przez dyktatorskie rządy.
Ciekawe, że, mimo ugrunotwanej pozycji (w rodzinnym Peru Llosa uważany jest wręcz za męża stanu), pisarz bardzo lubi zaskakiwać formą w jakiej pisze. I tak spod jego pióra wyszły zarówno powieści monumentalne, poruszające problemy dotyczące władzy, jak i dzieła eksperymentalne formalnie, takie jak "Rozmowa w Katedrze", czy "Zielony dom". Noblista jest też kojarzony z lżejszą literaturą, która igra z konwencjami kryminalnymi, czy romansowymi, jak "Ciotka Julia i skryba".
- Pisząc nie zastanawiam się nad tym, do kogo powieść jest adresowana - mówił na jednym ze spotkań z polskimi czytelnikami - Oczywiście, jak każdy pisarz chciałbym, żeby moje książki były czytane przez jak największą liczbę czytelników, ale dla mnie pisanie jest czynnością samotniczą.
Mario Vargas Llosa przyjechał do Polski na spotkania z stołecznymi i krakowskimi czytelnikami (21 i 22 października). Na pytanie co sądzi o polskich czytelnikach odpowie w sobotę, w południe w Radiowym Domu Kultury. Cały wywiad trwa prawie godzinę. Zapraszamy przed radioodbiorniki!
usc