Kopacz za Schetynę. "Tusk unika konkurencji"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kopacz za Schetynę. "Tusk unika konkurencji"
Ewa KopaczFoto: kopacz.pl

Większość polityków, uczestniczących w "Śniadaniu w Trójce" pozytywnie oceniła kandydaturę Ewy Kopacz na marszałka Sejmu.

Posłuchaj

"Śniadanie w Trójce", 15 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Doradca prezydenta Henryk Wujec powiedział, że podoba mu się pomysł powierzenia Ewie Kopacz funkcji marszałka. Wujec dodał, że premier Tusk wybrał jej kandydaturę, gdyż Kopacz poradziła sobie w resorcie zdrowia. - Tusk kierował się też ogólną tendencją, aby powierzać więcej władzy kobietom.

Z kandydatury Kopacz zadowolona jest też Wanda Nowicka z Ruchu Palikota, zdaniem której marszałkiem Sejmu powinna zostać kobieta. Nowicka podkreśliła, że choć nie zawsze zgadzała się z polityką Kopacz jako ministra zdrowia, to jest ona lepiej przygotowana do pełnienia funkcji marszałka niż wielu posłów.

Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział, że już od dawna mówiło się, iż Kopacz może być kandydatką na marszałka. Kalinowski przypomniał, że obecny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna rywalizował z Donaldem Tuskiem. - Premier postąpił słusznie wysuwając inną kandydatkę na marszałka, gdyż pozwoli to uniknąć konkurencji, która mogłaby zakłócić działanie rządu i Sejmu w okresie kryzysu.

Joachim Brudziński zapowiedział, że jego klub będzie przeciwko wyborowi Ewy Kopacz na marszałka. - Nie wynika to z niechęci do kobiet, ale z faktu, iż kandydatka nie sprawdziła się jako minister zdrowia. Premier wysuwając kandydaturę Kopacz pozbył się przeciwnika, jakim jest Grzegorz Schetyna, a z drugiej strony dał sygnał, że pracami parlamentu będzie kierowała osoba histeryczna - powiedział w radiowej Trójce polityk PiS.

Brudziński dodał, że pozytywnym aspektem sytuacji jest fakt, iż nowym ministrem zdrowia może zostać Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. Jako lekarz nie będzie on, zdaniem posła PiS, szkodził szpitalom.

Andrzej Halicki z Platformy powiedział, że klub PO wybierze też swego kandydata na wicemarszałka. Dodał, że dobrze pełnił tę funkcję Stefan Niesiołowski. Mówiąc o ewentualnym parytecie w prezydium Sejmu Halicki podkreślił, że nie jest do tego potrzebna ustawa, gdyż w klubie PO od dawna jest jedna trzecia kobiet.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę o godzinie 9. Zapraszamy.

aj

Polecane