Grozi nam powtórka kryzysu z 2008 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grozi nam powtórka kryzysu z 2008 roku
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: sxc.hu/public domain

- W Europie trwa podwójny kryzys finansowy: z jednej strony mamy problem wypłacalności państw, z drugiej kryzys bankowy - powiedział w Trójce Krzysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl.

Posłuchaj

"Magazyn Europejski", 13 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Jeżeli doszłoby do bankructwa dużych greckich banków miałoby to konsekwencje w sferze realnej podobnych do tego, jakie mieliśmy 3 lata temu - potwierdził prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Jego zdaniem obecnie najważniejsze jest, by "pożar grecki" nie rozprzestrzenił się na inne kraje. - Nie wolno jednak dawać Grecji zbyt dużo i łatwo pieniędzy, by nie tworzyć złego przykładu, potrzebne jest raczej dyscyplinowanie - podkreślił w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi uważa, że bankructwo Grecji jest nieuniknione. - Oznacza to po prostu zredukowanie długu państwa o przynajmniej 50 proc., więc nie będzie to kłopot dla kraju, ale europejskich banków. Grecja powinna nawet życzyć sobie bankructwa, bo to oznacza wychodzenie z problemów w dłuższym okresie i przy mniejszych protestach społeczeństwa - wyjaśnił.

Eksperci są zgodni, iż niezbędne są trzy kroki: redukcja długów Grecji, czyli kontrolowane, rozłożone w czasie bankructwo tego kraju, dokapitalizowanie banków oraz podjęcie działań obniżających zadłużenie kolejnych państw, począwszy od Hiszpanii i Włoch .

Jakie, w obliczu kłopotów w strefie euro, są perspektywy dla Polski? - Na razie mówimy o spowolnieniu wzrostu gospodarczego. Niestety przy wzroście gospodarczym na poziomie 3 proc. nie możemy liczyć na zmniejszenie bezrobocia ani znaczne zmniejszenie deficytu - dodał Piotr Kuczyński.

Prof. Gomułka dodał, że w ostatnich 10 latach nastąpił w Polsce regres w zakresie kosztów prowadzenia przedsiębiorstw iprzyjaznych systemów podatkowych. - Tymczasem od zmniejszenia szkodliwości w obszarze biurokracji wiele zależy, także jeśli chodzi o wzrost gospodarczy i zatrudnienie - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy. W audycji wypowiadali się także: Łukasz Pałka, analityk portalu finansowego money.pl i Janusz Kobeszko z Instytut Sobieskiego, a Marcin Pośpiech przedstawił przegląd prasy europejskiej.

Polecane