Jak pokonać strach przed zmianą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pokonać strach przed zmianą
Foto: Glow Images/East News

Często jest tak, że stoimy w miejscu, sytuacja, w której jesteśmy nie pasuje nam, chcemy ją zmienić, ale jesteśmy sparaliżowani strachem. Jak sobie pomóc?

Posłuchaj

"Instrukcja obsługi człowieka", 12.10.2011
+
Dodaj do playlisty
+

Adriana Klos, psycholog psychoterapeuta, tłumaczy, że nawet jeżeli jesteśmy niezadowoleni z naszej obecnej sytuacji, to jest ona przynajmniej oswojona, jesteśmy do niej przyzwyczajeni. - To nowe jest oczywiście marzeniem, ale niesie też ze sobą ryzyko - mówi.

Gość Trójki radzi, by zanim dokonamy zmiany,  dokładnie przemyśleć, dlaczego jej potrzebujemy. - Na przykład, kiedy postanawiamy, że rzucimy palenie, trzeba się wcześniej zastanowić, co takiego nam ono naprawdę dawało - radzi.

Psycholog zwraca uwagę, że często stawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę. - Na przykład, gdy jesteśmy mamą małego dziecka, to chcemy więcej czasu spędzać z rodziną, oprócz tego mamy plan, żeby realizować się towarzysko i jeszcze rozwijać się zawodowo. To może to być ciężkie do osiągnięcia - mówi gość Grażyny Dobroń.

Z drugiej strony, w sytuacji, kiedy coś nam nie wychodzi, bardzo szybko się załamujemy, porzucamy wszystkie plany. Adrianna Klos twierdzi, że jesteśmy zbyt krytyczni wobec siebie, karzemy siebie za drobne błędy. - Bardzo ważne jest to, co sobie myślimy, bo nasze myśli mają wpływ na to, jak się czujemy, a w rezultacie na nasze działania. Myśli destrukcyjne działają na nas destrukcyjnie - twierdzi psycholog.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 10.45.

(pg)Polecane