Koniec omijania trudnych wyzwań
Dr Anna Materska-Sosnowska (Instytut Nauk Politycznych UW): Rząd dostał bardzo duży kredyt zaufania. W związku z tym jeżeli nie teraz i nie oni, to kto, i kiedy wprowadzi trudne reformy?
Reakcje w sztabie wyborczym PO, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów parlamentarnych w Warszawie. Na zdjęciu od lewej: minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, Małgorzata Tusk, premier Donald Tusk, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister zdrowia Ewa Kopacz.
Foto: fot. PAP/Paweł Supernak
Prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista, były wiceprezes NBP, uważa, że trudne reformy trzeba podejmować bardzo szybko, ponieważ za naszymi granicami szaleje kryzys finansowy. - Najpilniejszym zadaniem nowego rządu będzie przygotowanie realnego budżetu, dlatego że ten na 2012 rok jest oparty na założeniu 4 proc. wzrostu gospodarczego, a pierwsze prognozy mówią o wzroście w granicach 2 proc., a nawet niższym - podkreśla gość Trójki.
Marek Zuber, ekonomista, analityk rynków finansowych, zgadza się z prof. Krzysztofem Rybińskim, że wprowadzenie reform jest sprawą konieczną i pilną. - Ja mam taką nadzieję, że skoro premier Tusk powiedział, że to będzie ostatnia jego kadencja jako szefa rządu w Polsce, to że zrobi wszystko, żeby się naprawdę zapisać w historii. Jeżeli przeprowadzi reformy, to tak się stanie – podkreśla ekonomista.
Zdaniem prof. Krzysztofa Rybińskiego musimy obecnie budować większą konkurencyjność, innowacyjność polskich przedsiębiorstw. - Potrzebne jest do tego wsparcie rządu w ekspansji międzynarodowej, tzw. dyplomacja biznesowa, osłona polityczna polskich inwestycji za granicą, potrzebne są niskie, proste podatki i przepisy – twierdzi ekspert. Były szef NBP uważa, że szczególnie przepisy podatkowe są "dramatycznie skomplikowane" i ograniczają możliwości rozwoju przedsiębiorstw.
- Oczekiwałem od PO i PSL, głównie od Waldemara Pawlaka, który jawi się jako przedsiębiorca, człowiek bardzo mocno związany z biznesem, potężnych zmian jeśli chodzi o otoczenie gospodarcze, czyli likwidację licencji, koncesji, uproszczenia przepisów, zmniejszenie roli urzędnika w relacjach z przedsiębiorcą. Tu się niewiele stało w ciągu ostatnich czterech lat – mówi Marek Zuber. Analityk ma nadzieję, że tym razem rząd będzie miał więcej determinacji w wprowadzaniu zmian.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.
(pg)