Noblista o bestialstwie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Noblista o bestialstwie
Fragment okładki książki "Marzenie Celta"Foto: fot. mat. prasowe

- Mario Vargas Llosa wzniósł się w "Marzeniu Celta" na wyżyny; język zachwyca, temat porusza, a książka po prostu nas niesie, mimo gatunkowego ciężaru - recenzuje nową książkę peruwiańskiego prozaika Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Trójkowy Znak Jakości" wokół "Marzenia Celta", 7 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Fantastyczna - od przesylabizowania tego słowa rozpoczął copiątkowe spotkanie z książką Michał Nogaś. Pozycja, która go tak ujęła, to najnowsza książka ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla Mario Vargasa Llosy, która 6 października ukazała się w Polsce.

- "Marzenie Celta" to wciągająca, przejmująca, w wielu momentach niestety przykra opowieść oparta na faktach - rozpoczął recenzowanie trójkowy redaktor.

Bohaterem jest Roger Casement, konsul brytyjski, który żył na przełomie XIX i XX wieku; pracował w Kongo, a następnie Peru: - To on doniósł światu o okrucieństwach, jakich dopuszczali się przedstawiciele władz i wielkich kompanii przemysłowych na rdzennych mieszkańcach obu krajow. Ale czytelnik spotyka Rogera Casementa w celi śmierci...

/

Kolejne rozdziały książki to przeplatające się obrazy z londyńskiego więzienia Pentonville oraz bujnej przeszłości bohatera. - Roger Casement był postacią niezwykłą, przez całe lata pozostawał wierny Koronie Brytyjskiej, ale kolejne podróże do miejsc, w których bezbronni ludzie padali ofiarami przemocy ze strony kolonialistów, wywołały w nim przemianę - opowiada trójkowy redaktor.

Szanowany brytyjski urzędnik stał się nacjonalistycznym bojownikiem, gdy zdał sobie sprawę, że jego własna ojczyzna - Irlandia - padła ofiarą ekspansji kolonialnej silniejszego sąsiada. - Całej historii nie zdradzę; powiem tylko, że to wspaniała opowieść o przemianie, odwadze, podróży w głąb siebie, budowaniu tożsamości i byciu wiernym zasadom - zachęca Michał Nogaś w rozmowie z Wojciechem Mannem.

Jaki polski wątek związany jest z "Marzeniem Celta" i jak autorowi udało się stworzyć historię uniwersalną - dowiesz się słuchając całej audycji. 

 "Marzenie Celta", Mario Vargas Llosa, Wyd. Znak, tł. Marzena Chrobak, premiera polska 6 października 2011. Książka z Trójkowym Znakiem Jakości.

Polecane