Kobiet i mężczyzn nieme klęski

- Szłam obejrzeć ten film z nastawieniem, że mówi o miłości lesbijskiej. Na szczęście okazał się takim tylko pozornie – powiedziała w "Klubie Trójki" dr Justyna Wierzchowska. Film "Drugie życie Lucii" stał się pretekstem do niezwykle ciekawej dyskusji o problemie komunikacji i tożsamości kobiet i mężczyzn.

Kobiet i mężczyzn nieme klęski

Kadr z filmu "Drugie życie Lucii" w reż. Stefano Pasetto

Foto: fot. mat. dystrybutora

"Klub Trójki" wokół filmu "Drugie życie Lucii", 4 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Ku mojemu zdumieniu wychodząc z kina uświadomiłam sobie, że ten film jest przede wszystkim o niemożności komunikacji, o sytuacji kobiety, która tkwi w jakimś związku, wie, że jest nieszczęśliwa, natomiast nie umie ze swoim partnerem się komunikować – podkreśliła w "Klubie Trójki" dr Justyna Wierzchowska z Instytutu Anglistyki UW.

Tytułowa Lucia próbuje sobie poradzić ze swoimi problemami, zapisując je na karteczkach, które umieszcza w różnych miejscach domu. Jest to jednocześnie jej sposób komunikowania się z mężem. - Kiedy traci ciążę, mąż podchodzi i proponuje, by zażyła tabletkę, wykazuje postawę: nie rozmawiamy, nie próbujemy sobie wspólnie z tym poradzić, ale chce problem rozwiązać farmaceutycznie – podała przykład kulturoznawczyni.

Podróżnik Piotr Celiński podkreślił, że tego właśnie oczekuje się od mężczyzn – by rozwiązywali problemy. - Dużym bagażem kultury europejskiej jest to, jak są w niej osadzeni mężczyźni. My tak naprawdę nie mamy prawa do swoich emocji, musimy je od dziecka tłumić, nam się mówi, że płaczą tylko dziewczynki, chłopiec ma być twardy. No i nie uczy się nas komunikacji – zauważył.

Sposobem, w jaki radzą sobie bohaterki filmu Stefano Pasetto jest … ucieczka. Lucia i jej przyjaciółka Lea uciekają zarówno w płaszczyźnie fizycznej – wyjeżdżają z Buenos Aires w skrajnie odmienny krajobraz Patagonii, jak i emocjonalnej – nieszczęśliwe w swoich małżeństwach wchodzą w intymną relację homoseksualną.

- Wydaje mi się, że jest to historia wiarygodna, i że mogłaby równie dobrze dotyczyć mężczyzn. Jednocześnie jest  tak bardzo smutna, bo pokazuje totalną klęskę komunikacji – dodała dr Wierzchowska.

I kwestia płci nie ma tu znaczenia. Kobiety nie komunikują się także ze sobą, ich relacja rozpada się szybciej, niż związki z mężczyznami.

Jakie znaczenie ma symbolika filmu, w której widać wyraźne odniesienia do twórczości Krzysztofa Kieślowskiego? Czy kultura europejska doświadcza kryzysu męskich wzorców i dlaczego tak trudno budować siebie niezależnie od drugiego człowieka? Odpowiedzi w dźwięku 'Klub Trójki wokół filmu "Drugie życie Lucii"'

Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy z reżyserem filmu Stefano Pasetto >>>

Galerię zdjęć z filmu znajdziesz TU>>

Drugie życie Lucii - zwiastun

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.