Niemcy 21 lat po zjednoczeniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niemcy 21 lat po zjednoczeniu
BundestagFoto: Wikipedia/Jürgen Matern

- Poziom życia na zachodzie i wschodzie kraju jest niemal równy. To zasługa ponad 2 bln euro, wpompowanych w tzw. nowe landy – relacjonuje Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.

Posłuchaj

"Trzy strony świata", 3.10.2011
+
Dodaj do playlisty
+

Nie wszystkie ślady przeszłości udało się jednak usunąć, ludzie na wschodzie nadal zarabiają mniej niż na zachodzie. Mają też większe trudności ze znalezieniem pracy. - Najtrudniejsze wydaje się jednak zacieranie podziałów w ludzkich głowach, Niemcy nadal czują niewidzialny mur między wschodem a zachodem kraju, wynikający z braku wspólnej przeszłości – tłumaczy Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.

Po 21 latach od zjednoczenia Niemcy stoją przed innymi poważnymi problemami, bowiem jako najsilniejsza europejska gospodarka finansują w dużym stopniu europejski kryzys.

Florian Kellermann, niemiecki dziennikarz mieszkający w Polsce, mówi, że wygląda na to, że Niemcy poradziły sobie z kryzysem.  - Przynajmniej jak na razie, bo okazuje się, że może być jego druga fala  - przypomina. Gość Ernesta Zozunia mówi, że jeżeli chodzi o pomoc będącym w kryzysie państwom Unii, Niemcy są zdezorientowani. Z jednej strony słyszą, że jeżeli ich kraj nie pomoże np. Grecji, to skończy się to bardzo źle dla  samych Niemców, z drugiej strony niektórzy twierdzą, że właśnie udzielanie pomocy jest błędem i zagraża stabilności Republiki i całej Unii Europejskiej. - Nawet wewnątrz partii, koalicji, zdania są podzielone – mówi niemiecki dziennikarz.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

(pg)

Polecane