Komputerowy żywot wielkanocnych jaj

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komputerowy żywot wielkanocnych jaj
Foto: Glow Images/East News

Jeśli komuś wydaje się, że informatycy nie mają poczucia humoru, grubo się myli. Dowodem na to są żarty programistów ukryte w programach komputerowych, tzw. easter eggs.

Posłuchaj

"Cyber Trójka", 23.09.2011
+
Dodaj do playlisty
+

 

Stworzenie programu komputerowego wymaga specjalistycznej wiedzy, czasu i, jak się okazuje, pczucia humoru. Autorzy aplikacji ukrywają w nich bowiem niespodzianki nazywane jajami wielkanocnymi.

Wtajemniczeni wiedzą jak, np. przez kombinację klawiszy, odkryć coś, co autor aplikacji schował przed większością użytkowników.

- Jednym z bardzo spektakularnych przykładów easter eggs jest odbicie promienia lasera myszki Apple. Wystarczy unieść myszkę nad stołem, a zobaczymy obraz rzutowany przez diodę, który wygląda jak mysz - mówi Andrzej Pająk, specjalista portalu chip.pl

Takie kody to zwykle objaw poczucia humoru programistów, ale nie zawsze...

- W przypadku niektórych korporacji tego typu niespodzianki są częścią całej koncepcji aplikacji mającą budować wizerunek firmy. Ale najczęściej to prywatne inicjatywy programistów - wyjaśnia Konstanty Młynarczyk (chip.pl).

Aby dowiedzieć się więcej posłuchaj całej "Cyber Trójki, 23 września 2011".

 

Uwaga KONKURS!!!

Wszystkich słuchaczy zapraszamy do przysyłania krótkich opowieści o swoich pierwszych cyfrowych maszynach. Do czego ich Państwo używali, jakie były. W zgłoszeniach do konkursu "Mój pierwszy komputer" można dołączyć także zdjęcia oraz dzielić się wrażeniami sentymentalnymi.

Taki niedługi opis prosimy przysyłać na adres: damian.kwiek@polskieradio.pl. Rozwiązanie konkursu nastapi w "Cyber Trójce" 7 października. Autorzy trzech najciekawszych wspomnień otrzyma drukarki komputerowe.

Audycję przygotował Damian Kwiek.

Audycji można słuchać w każdy piątek o godz. 18.10.

Polecane