Samoobrona konstytucją w rozmiarze kieszonkowym

- Osoby niepełnosprawne intelektualnie na naszych warsztatach dowiadują się, że mają takie same, jak inni obywatele, prawa zapisane w Konstytucji RP i potrafią ich bronić w urzędach. Trzeba jeszcze zmienić postawę społeczeństwa – mówiła w Trójce Monika Zima, prawniczka.

Samoobrona konstytucją w rozmiarze kieszonkowym

Foto: Glow Images/East News

"Klub Trójki", 20 września 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Wszyscy niepełnosprawni intelektualnie mają prawa obywatelskie dokładnie takie, jak każdy inny człowiek, a które są zapisane w ustawie zasadniczej. Częstym błędem społeczeństwa jest zakładanie, że te osoby mają mniej praw dlatego, że prawie w ogóle nie mówi się o ich prawach do życia rodzinnego, seksualnego czy głosowania – wyjaśniła Monika Zima z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Stowarzyszenie od 10 lat, wraz ze studentami prawa, organizuje warsztaty dla poszczególnych grup osób niepełnosprawnych intelektualnie, które mają za zadanie uświadomić obywatelsko te osoby oraz ich instruktorów. – Po kilku dniach szkolenia metodami dostosowanymi do możliwości tej grupy osoby zaczynają patrzeć w oczy, czytają akty prawne oraz stosują w praktyce to, czego się nauczyły idąc do swojego urzędu i załatwiając swoją sprawę. Kiedy spotykają się z niechęcią urzędnika wyjmują z kieszeni mały format konstytucji i wskazuje swoje prawa – wyjaśniła prawniczka.

Ks. prof. Adam Solak z UKSW podkreślił, że największy problem w podejściu do osób niepełnosprawnych intelektualnie leży w stereotypach i stygmatyzacji. – Ograniczenie tym osobom możliwości uczestniczenia w wyborach, jako jednym z elementów życia, jest odzieraniem ich z pełni człowieczeństwa, która jest widoczna także w pełni praw demokratycznych - powiedział w "Klubie Trójki".

Zdaniem gości Jerzego Sosnowskiego problem w realizacji tych praw leży zarówno po stronie społeczeństwa, jak i samych zainteresowanych. – Społeczeństwo uważa, że są to osoby bezrefleksyjne, które nie są w stanie podjąć decyzji. A ludzie niepełnosprawni intelektualnie odbierają sygnały i zaczynają myśleć o sobie, jako wykluczonych – podsumowała Monika Zima.

Na czym polega instytucja ubezwłasnowolnienia i jakie są skutki jej stosowania? Jak są postrzegane osoby niepełnosprawne intelektualnie w społeczeństwie i dlaczego spotykają się z wykluczeniem? Zapraszamy do wysłuchania całego "Klubu Trójki, 20 września 2011".
 
Więcej informacji o prawach osób niepełnosprawnych na stronie naszej kampanii "Wybory dla wszystkich".

 

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po 21:00.

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.