Jimmy Page i słynna "IV" Zeppelinów - 40 lat!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jimmy Page i słynna "IV" Zeppelinów - 40 lat!
Fragment okładki czwartej płyty Led ZeppelinFoto: mat. promocyjne

W audycji "Strona 1., Strona.2" Piotr Metz wraz z gitarzystą Led Zeppelin opowiedział o płycie, na której znalazła się ballada "Stairway to Heaven".

Posłuchaj

Led Zeppelin IV - Strona A
+
Dodaj do playlisty
+

- Pamiętam pierwsze reakcje na "Stairway to Heaven", zanim wyszła płyta, ludzie wstawali z miejsc - wspominał w trójkowej audycji Jimmy Page. Był rok 1971, grupa miała za sobą roczną przerwę wydawniczą i teraz powracała krążkiem bez nazwy opatrzonym jedynie czterema dziwnymi symbolami na okładce.

- Tzw. fachowcy mówili, iż popełniamy samobójstwo nie umieszczając na płycie żadnych informacji - ironizował po latach lider Zeppelinów. Czas przyznał mu rację. Czwarty krążek w dyskografii grupy do dziś rozszedł się w ponad 32-milionowym nakładzie.

Płyta w pewnym sensie był podsumowaniem poszukiwań podjętych przez muzyków na poprzednich krążkach. Każdy ze stylów eksplorowanych przez grupę Jimmiego Page’a i Roberta Planta, od bluesa, przez hard rock, na folku skończywszy, znalazł na płycie swoją reprezentację.

Przełomowym momentem, a zarazem streszczeniem dla całego krążka, a może i całego dorobku Zeppelinów, stał się utwór umieszczony pod indeksem z nr 4, a znalazła się tam ośmiominutowa ballada zatytułowana "Stairway to Heaven". Utwór powstał podczas prób w wiejskiej posiadłości Headle Grange.

- Nad "Stairway to Heaven" pracowałem bardzo długo, łącząc ze sobą różne fragmenty - opowiadał w audycji gitarzysta Jimmy Page. O wiele szybciej poszło Robertowi Plantowi, który spontanicznie za jednym zamachem napisał prawie 80% tekstu opowiadającego o kobiecie, która dostaje wszystko, niczego nie dając w zamian.

Choć nigdy nie wydana na singlu piosenka mimo swej długości, stała się jednym z najpopularniejszych utworów granych nawet przez komercyjne radiostacje.

Więcej w dźwięku "Led Zeppelin IV - Strona A" oraz "Led Zeppelin IV - Strona B".


Zachęcamy również do słuchania muzyki Led Zeppelin na kanale moje.polskieradio.pl.

Polecane