Stawianie pytań to dobry początek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stawianie pytań to dobry początek
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rumun999/Wikimedia Commons/CC

Jeśli nie wiemy, jak pomóc niepełnosprawnym, wystarczy zapytać, czego potrzebują. Oni sami także potrzebują informacji o swoich prawach. Dotyczy to zarówno życia codziennego, jak i sytuacji wyjątkowych, np. pójścia na wyborów.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw", 6 września
+
Dodaj do playlisty
+

- Do tej pory niewidomi nie mogli głosować w sposób tajny, a niepełnosprawni unieruchomieni w domu byli całkowicie wykluczeni. Od tego roku to się zmienia – powiedziała Jolanta Kramarz z Fundacji Vis Maior.

Osoby niepełnosprawne oraz ci, którzy ukończyli 75 lat, mogą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. – Jedynym warunkiem jest posiadanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności bądź dokumentu tożsamości z datą urodzenia. Zainteresowani nie muszą fatygować się do gminy, wystarczy, że zgłoszą telefonicznie takie zapotrzebowanie, a pracownik urzędu przyjdzie do mieszkania, by dopełnić formalności – powiedziała w audycji "Za, a nawet przeciw".

Gminy nie pobierają za to żadnych opłat, a każda zobowiązana jest do udzielenia wszelkich informacji. Wszystkie przepisy i terminy znajdą Państwo w Informatorze kampanii "Wybory dla wszystkich", który można pobrać TU>>


Karolina Jarosz z Fundacji TUS dodała, że trzeba jeszcze pomyśleć o osobach niesłyszących. – Osoba władająca językiem migowym chociaż w jednej lub dwóch komisjach wyborczych na okręg bardzo by pomogła – powiedziała.

Słuchacze Trójki, którym udało się dodzwonić do audycji, a którzy stykają się z różnymi rodzajami niepełnosprawności podkreślali, że udogodnienia na czas wyborów to dobry początek. Potrzebują jednak pomocy także w życiu codziennym.

Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: Arkadiusz Mularczyk (PiS), Wojciech Wilk (PO), Sekretarz Gminy Krzyżanowice Marcin Kucza, dr Jarosław Zbieranek z Instytutu Spraw Publicznych i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

(asz)


.

Polecane