Płyta tygodnia: Beneficjenci Splendoru - Tęczy wybielacz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Płyta tygodnia: Beneficjenci Splendoru - Tęczy wybielacz
Beneficjenci SplendoruFoto: fot. facebook.com/beneficjencisplendoru

Beneficjenci Splendoru to solowy projekt muzyka i dziennikarza Marcina Staniszewskiego, który dwa lata temu zadebiutował doskonale przyjętą płytą "Trendywaty Chłopiec".

"Trendywaty Chłopiec" był słodko-kwaśną avant-popową opowieścią o wielkomiejskim życiu ludzi, którzy właśnie przestali być młodzieżą. 

Beneficjenci zasłynęli utworem "Ręce pełne robota", abstrakcyjną satyrą na 
korporacyjną rzeczywistość zilustrowaną teledyskiem Romana Przylipiaka. Płyta znalazła się w większości podsumowań najlepszych albumów 2009 roku i została objęta 
patronatem radiowej Trójki, a krytycy muzyczni byli zgodni - dawno już nie było w Polsce debiutanta potrafiącego opowiadać tak barwne i aktualne historie. 

/

"Tęczy wybielacz" to zupełnie nowy rozdział opowieści zapoczątkowanej przed dwoma laty. 

Brzmienie zespołu znacznie się zmieniło i dojrzało. Obok barwnych elektronicznych dźwięków i mnóstwa sampli, nie brak tu gitar, brudnych przesterów i nietypowych instrumentów, takich jak syntezator modularny Serge, melodyka, czy... balon.

Wszystkich 11 utworów zaśpiewanych 
zostało w języku polskim, a autorskie teksty nie odbiegają frywolnością i celnością od tych, jakie można było usłyszeć na debiucie. Beneficjenci Splendoru są jak filmy Woody'ego Allena - zabawne, ale głębokie, czego dowodem jest "Tęczy wybielacz".

Utwory: 1. Klasowy klaun 2. Człowiek bez awatara 3. Tęczy wybielacz 4. All Illusive 5. Flash Mob 6. Trendywaty chłopiec 7. Ground zero 8. Naga Praga 9. Niewinny 10. Winnie Cooper 11. Lawnchair Larry

Polecane