Workcamp to nie tylko praca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Workcamp to nie tylko praca
Foto: Glow Images/East News

Uczniowie i studenci odpoczywają, dorośli korzystają z urlopu. A na całym świecie są ludzie, którzy właśnie w wakacje, pakują walizki i ruszają w daleką podróż po to, by pracować i to w dodatku nieodpłatnie.

Posłuchaj

"Józefów i żółwie w Meksyku" - reportaż Anny Gawrońskiej-Piotrowskiej.
+
Dodaj do playlisty
+

- Najbardziej dziwiło mnie to, że oni przebywają kilkanaście tysięcy kilometrów, aby spędzić tu dwa tygodnie z dziećmi. Myślę, że chodzi tu też o to, aby integrować się ze sobą, zawierać nowe znajomości i rozwijać te relacje na poziomie międzynarodowym - powiedział Cezary Łukaszewski, dyrektor Młodzieżowgo Ośrodka Socjoterapii.

Mowa o uczestnikach workcampów, które stają się coraz popularniejszą formą spędzania wakacji. Jeden z nich od lat odbywa się w podwarszawskim Józefowie.

Taki grupowy wolontariat polega na wspólnej pracy młodych ludzi na rzecz lokalnej społeczności.

- Największą część wolontariatu stanowią projekty ekologiczne i związane z prostymi pracami manualnymi, które może robić każdy. Kolejna duża grupa, również chętnie wybierana przez uczestników, to praca z dziećmi – np. uczenie języka angielskiego - twierdzi Sylwia Jędrak, koordynator projektu ze Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu w Warszawie.

Do Józefowa przyjechało w tym roku 20 osób z dziesięciu krajów, m.in. z Korei Południowej, Tajwanu, Czech, Francji, Turcji i Hiszpanii. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich zajmuje się pracą i opieką nad dziećmi w świetlicach środowiskowych, a druga grupa inwentaryzacją drzew, pod kątem ich stanu zdrowotności, pielęgnacją rabat kwiatowych i terenów zielonych.

- W zeszłym roku jedna z wolontariuszek z Japonii, pokazała nam, jak robić origami, a my ich uczymy grać w berka, zbijaka, w bombę - opowiadały podekscytowane dzieci.

Co sprawia, że rzesze młodych ludzi decyduje się na wolontariat? Odpowiedź na to i wiele innych ciekawych pytań znajdziesz w reportażu "Józefów i żółwie w Meksyku" Anny Gawrońskiej-Piotrowskiej.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

 

''

(aw)

Polecane