Szekspir na nowo
- Festiwal Szekspirowski pokazuje możliwości, sposoby czytania XVII-wiecznych tekstów, pokazuje, jak miejsce prezentacji spektaklu może wpływać na charakter danego pokazu – mówiła Barbara Marcinik, gospodarz "Klubu Trójki".
15. edycja Festiwalu Szekspirowskiego jest jednym z wydarzeń towarzyszących naszemu Przewodnictwu w Radzie UE. Odbywa się w całym Trójmieście i to nie tylko w salach teatralnych. Jedną z najciekawszych przestrzeni, w których zagościł Festiwal, jest otwarte 24 czerwca po remoncie Centrum św. Jana w Gdańsku.
Prof. Jerzy Limon przyznał, że to wnętrze pomaga w nowy sposób odczytywać teksty Szekspira. - Zauważyłem tendencję, że reżyserzy dzisiejszego teatru odchodzą od tradycyjnych scen, nawet gdy już muszą grać w teatrze o architekturze tradycyjnej, to umieszczają widzów na scenie a sami grają na widowni, albo wykonują różne kombinacje przestrzenne, tak żeby uciec od sztampy, znienawidzonej tradycji teatru mieszczańskiego – mówił.
Za jeden z najciekawszych punktów Festiwalu Barbara Marcinik uznała interpretację "Burzy" przez litewskiego reżysera Oskara Koršunovasa, który kluczową postacią uczynił Mirandę. Również Jerzy Limon był pod wrażeniem spektaklu. - Scenograficznie jest to osadzone w mieszkaniu z lat 50., 60. Całość jest grana przez dwoje aktorów, którzy wcielają się w różne postaci nawiązujące do "Burzy" i oczywiście nie jest to "Burza" Szekspira, tylko "Burza" Koršunovasa, jego emocji, jego widzenia świata, siebie, człowieka w ogóle. Niewątpliwie jest to też sztuka o nim, o problemach ze światem, ze sobą – tłumaczył profesor.
Barbara Marcinik podała możliwość interpretowania postaci Prospera jako dysydenta. - Tak jak większość akcji "Burzy" dzieje się na wyspie, czyli w przestrzeni wyizolowanej, tak Prospero i Miranda są zamknięci w tym dziwnym mieszkaniu, pełnym odniesień do literatury, bo jest mnóstwo książek – mówiła.
Gośćmi Barbary Marcinik byli również: reżyser szwedzkiego "Makbeta" – Benoit Malmberga, Magdalena Pramfelt, skandynawistka, wieloletnia dziennikarkę Radia Szwedzkiego, Iwona Berent, konserwator zabytków i Radosław Rychcik, wyróżniony za realizację w Teatrze Żeromskiego w Kielcach "Hamleta".
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.05. Zapraszamy.
(pg)