"Trójkowo, filmowo": ostatni dzień na Nowych Horyzontach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójkowo, filmowo": ostatni dzień na Nowych Horyzontach
Kadr z filmu "Nagroda"Foto: fot. mat.promocyjne

Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego byli m.in. twórcy filmu ""El Premio" ("Nagroda"), reżyserka i autorka scenariusza Paula Markovitch i jej mąż, autor muzyki do filmu, Sergio Gurrola.

Posłuchaj

Trójkowo, filmowo - 31 lipca 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Film "El Premio" jest autobiograficzną opowieścią autorki skupiającą się na wydarzeniach z jej dzieciństwa. Ceci to siedmiolatka, na której barkach spoczywa ogromny sekret. Dziewczynka nie do końca go rozumie, wie jednak, że od jej milczenia zależy życie jej rodziny. Akcja filmu "El Premio" rozgrywa się w Argentynie lat 70-tych za czasów rządów junty wojskowej.

- Od 30 lat myślałam o tej historii. Wiedziałam, że któregoś dnia będę musiała o niej opowiedzieć. To historia autobiograficzna. Myślę, że wszyscy autorzy filmów bazują na swoich wspomnieniach. Fakty zawsze mieszają się z fikcją – przyznaje w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Paula Markovitch.

- Jest dużo wspólnego między historią Polski i Argentyny z tym, że podstawą dla naszej dyktatury był nazizm – mówi Markovitch.

Ryszard Jaźwiński pytał również o "swojsko" brzmiące dla Polaków nazwisko reżyserki. Okazało się, że jej dziadkowie byli Polakami, którzy wyemigrowali z kraju po I wojnie światowej.

Autor muzyki do filmu - Serhio Rola - powiedział, że publiczność bardzo dobrze przyjęła "El Premio". Powiedział również, że muzyka była nagrana zanim powstały zdjęcia do filmu. Inspiracje rodziły się jednak równocześnie z pracami nad scenariuszem. – Razem pojechaliśmy do wioski San Clemente nad Atlantykiem gdzie rozgrywa się akcja filmu. Wtedy powstawał również zarys scenariusza – przyznaje Markovitch. - Dla mnie ta muzyka reprezentuje głosy zaginionych – przyznał Serhio Rola.

"El Premio" jest koprodukcją meksykańsko-francusko-polsko-niemiecką. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń, a polskim koproducentem Małgorzata Staroń.

"El Premio" dostał nagrodę dla najlepszego meksykańskiego filmu fabularnego podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Guadalajara. Wcześniej film został nagrodzony podczas festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył dwie statuetki Srebrnego Niedźwiedzia m.in. za zdjęcia autorstwa Wojciecha Staronia.

Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego byli również Natalia Brożyńska, autorka filmów animowanych, a także Kuba Mikurda, krytyk filmowy, redaktor książek o festiwalu "Nowe Horyzonty".

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę o godz. 12:00.

Polecane