Niezobowiązujące propozycje na sierpień

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezobowiązujące propozycje na sierpień
Okładka książki "Hanka Bielicka. Umarłam ze smiechu"Foto: mat.pras.

Przed "Trójkowym znakiem jakości" przerwa wakacyjna, dlatego zamiast o jednej, opowiadamy dziś o kilku książkach.

Posłuchaj

"Trójkowy Znak Jakości", 29 lipca
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu" to opowieść o jednej z najbardziej radosnych postaci w polskim środowisku artystycznym. Zbigniew Korpolewski, aktor, reżyser i konferansjer, napisał książkę o swojej przyjaciółce. 

- Nie jest to typowa biografia, ale raczej osobista opowieść, pełna anegdot. Korpolewski pisze o podejściu głównej bohaterki do swojego zawodu, o jej słabostkach, o tym, jak ważne było dla niej posiadanie własnego szewca czy fryzjerki i o tym, że właściwie przez całe życie grała - nie tylko komediowe role, ale także grała rolę bycia Hanką Bielicką. Ta gra zaczynała się od momentu, gdy zakładała jeden ze swoich słynnych kapeluszy - stwierdza w audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś.

To także opowieść o kobiecie niezwykle utalentowanej, artystce, która przez całe dekady rozśmieszała kolejne pokolenia Polaków, a mimo to latami marzyła o tym, by być aktorką dramatyczną. Chciała swoimi rolami widzów poruszać, przejmować i hipnotyzować.

Od śmierci Hanki Bielickiej minęło już 5 lat, a do dziś trudno o jej potencjalną następczynię, dlatego warto sobie przypomnieć tę niezwykle czarującą kobietę.

Kolejną propozycją jest książka Christiana Ingrao "Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera". Tytułowi czarni myśliwi to: kłusownicy, recydywiści, skazańcy, pospolici bandyci i złodzieje. Otrzymali od Heinricha Himmlera, jednej z najważniejszych postaci III Rzeszy, propozycję nie do odrzucenia – wolność w zamian za udział w prawdziwych polowaniach na ludzi na terenach okupowanych przez hitlerowców.

/

Jednym z dowódców takiej grupy był Oskar Dirlewanger, społeczny wyrzutek, sadysta i nazistowski działacz, który zajmował się likwidowaniem partyzantki na terenie Białorusi, Słowacji i Polski. Dowodzone przez niego jednostki wykazywały się nadgorliwością, brały udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego i słowackiego powstania narodowego. Ta książka stanowi przejmująca opowieść o tym, jak bardzo można zatracić się w czynieniu zła.

Ostatnia propozycja Michała Nogasia to "Sekretne życie motyli" autorstwa Joanny Onoszko. To opowieść o Norze, dziewczynie wiodącej szare i zwyczajne życie, ale mającej w gronie bliskich przyjaciół Lizę i Stefana - odważnych podróżników i zdobywców najwyższych górskich szczytów. Nora, chcąc zasmakować niepowtarzalnego życia i zachęcona ich opowieściami, decyduje się wyruszyć z nimi w podróż życia. Jednak, gdy jest już na miejscu, okazuje się, że wiele z tych opowieści, które snuli to fikcja, a oni są parą oszustów i ludźmi z chorymi ambicjami.

Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

Zapraszamy do wysłuchania ostatniej przed sierpniowymi wakacjami audycji "Trójkowego znaku jakości".

 

aw

Polecane