Wiele, dużo, mnóstwo!
2011-05-21, 11:05 | aktualizacja 2011-05-21, 11:05
Kronika Opener'a --- war|saw --- nagość życia --- yulka willam --- dom --- all that jazz --- gabinet światła
nasz facebook: http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145
nowy KULTURYSTA, redaktor MARIUSZ, do sprawdzenia: http://www.polskieradio.pl/72
BIEGAMY!!! To pierwsze wspomnienia tego OPEN'ERA z 2006 roku. Nowe miejsca, nowa PRZESTRZEŃ, upalne lato, opalenizna. Pierwszy festiwa na Babich Dołach!
W tym wydaniu KRONIKI Mikołaj Ziółkowski wspomina wielkie zmiany, to, jak powstawało festiwalowe miasteczko. My wspominamy spotkanie z Sigur Rós, niesamowity koncert i spotkanie z Jónsim... A Monika i Kamila opowiadają o swoich wrażeniach i o tym, że do Gdyni trafiły... przypadkiem...
Rozdamy kolejny dwuosobowy karnet!
L.U.C. znów spotyka się z historią. Właśnie ukazała się płyta "WARSAW WAR|SAW", będąca drugą odsłoną projektu "Zrozumieć Polskę".
Płyta-słuchowisko powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. L.U.C. oddał głos bohaterom, uczestnikom walk, sanitariuszkom, a sam schował się za dźwiękami.
To niesamowite, groteskowe wręcz opowieści. O smalcu zdrapywanym z budynków, o amputowanej nodze, która... musiała stać, o człowieku, który schował się przed hitlerowcami w... beczce ze śledziami, o tańcach między kolejnymi bombardowaniami.
Nie jest to album muzyczny, ale słucha się tego niesamowicie. L.U.C. opowie, będą też fragmenty wspomnień powstańców.
Wstrząsające. Bolesne. Jakich słów użyć, by opisać książkę, która opowiada o ludobójstwie?
Ukazała się w Polsce, w serii "Reportaż" wydawnictwa Czarne, z naszym Znakiem Jakości, pierwsza część trylogii Jeana Hatzfelda. "Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy" to wspomnienia tych, którzy przeżyli polowanie... Gdy w kwietniu 1994 roku doszło do katastrofy samolotowej, w której zginął prezydent tego małego afrykańskiego kraju, rozpoczęła się, od dawna planowana, rzeź...
Każdy, kto w dowodzie osobistym miał wpisane, że jest Hutu, miał prawo do życia. Każdy Tutsi, "karaluch", musiał zginąć. Nie zabito wszystkich. Milion.
O książce Hatzfelda opowie Wojciech Tochman, autor "Dzisiaj narysujemy śmierć", który także był w Rwandzie i na własne oczy widział kraj po ludobójstwie. Pojawią się też fragmenty książki.
Pełna rozmowa z Wojciechem Tochmanem tu: 100 dni Rwandy.
Miesiąc Fotografii 2011 trwa! Nie zapominamy o tym, wspominając zeszłotygodniową wizytę w Krakowie.
Rozmawialiśmy z Rafałem Milachem i Mikołajem Długoszem o sekcji ShowOff, o pracach amatorów, które okazały się prawdziwym odkryciem tegorocznego MF. W tym tygodniu spotkamy Yulkę Wilam, najmłodszą (16lat!) uczestniczkę. Jej zdjęcia już teraz okrzyknięto "zjawiskowymi", a ją samą uznano za jedno z największych odkryć MF.
Zajrzymy na krakowskie Podgórze, gdzie wystawę Yulki można oglądać.
Do Wrocławia zajrzymy także na wystawę zdjęć. Tam, w galerii "Domek Romański", do zobaczenia "DOM/HOME" Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej.
To wieloletni zapis dokumentalny miejsc, które ludzie nazywają domami. Na fotografiach Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników, mieszkania kolekcjonerów, wozy cyrkowe... I chociaż nie ma na nich ludzi to fotografie mówią o mieszkańcach tych miejsc więcej niż niejeden portret...
O wystawie opowie Jan Bortkiewicz.
Kto zgadłby, że na zdjęciu obok jest... Jan Ptaszyn Wróblewski? :) Tak, to on, mistrz saksofonu i mikrofonu (o czym doskonale wiedzą wszyscy nasi słuchacze!). A skąd to zdjęcie?
Z Tarnowa! Tam, w BWA Galerii Miejskiej, zaczyna się wystawa fotografii Ryszarda Horowitza "All That Jazz"!!! Dla fanów tych brzmień wielka to gratka i dlatego gorąco polecamy!!!
Na wydarzenie, połączone z koncertem dedykowanym Bogusławowi Wojtowiczowi, zaprosi Ewa Łączyńska-Widz.
I jeszcze pojedziemy do Łodzi, do ms2. Tam "Gabinet światła".
Inspiracją do stworzenia wystawy było zainteresowanie Józefa Robakowskiego, prekursora sztuki medialnej w Polsce, zagadnieniami dotyczącymi światła. Ten temat zajmował artystę począwszy od jego kultowego filmu "Test"(obraz będący pulsacją światła), poprzez obecność w Warsztacie Formy Filmowej, aż po wspólny projekt zrealizowany we współpracy z Paulem Sharits’em pt. "Uwaga: światło!".
"Gabinet..." jest ekspozycją złożoną z obiektów-neonów, filmów, wideo, fotografii autorstwa między innymi takich artystów jak Bruce Checefsky, Anri Sala, Dora Maurer a także Andrzej Pawłowski, Antoni Mikołajczyk i Kazimierz Bendkowski z Warsztatu Formy Filmowej oraz przedstawicieli młodszej generacji, m.in. Stefana Nitosławskiego i Wojciecha Pusia.
Zaprosi do Łodzi Martyna Sztaba.
dużo się dzieje w tym wydaniu!, zapraszamy od 12-tej!
agnieszka szydłowska --- agnieszka obszańska --- michał nogaś
rdk@polskieradio.pl