Wiele, dużo, mnóstwo!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiele, dużo, mnóstwo!

Kronika Opener'a --- war|saw --- nagość życia --- yulka willam --- dom --- all that jazz --- gabinet światła

nasz facebook: http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145
nowy KULTURYSTA, redaktor MARIUSZ, do sprawdzenia: http://www.polskieradio.pl/72

 

/

BIEGAMY!!! To pierwsze wspomnienia tego OPEN'ERA z 2006 roku. Nowe miejsca, nowa PRZESTRZEŃ, upalne lato, opalenizna. Pierwszy festiwa na Babich Dołach!

W tym wydaniu KRONIKI Mikołaj Ziółkowski wspomina wielkie zmiany, to, jak powstawało festiwalowe miasteczko. My wspominamy spotkanie z Sigur Rós, niesamowity koncert i spotkanie z Jónsim... A Monika i Kamila opowiadają o swoich wrażeniach i o tym, że do Gdyni trafiły... przypadkiem...

Rozdamy kolejny dwuosobowy karnet!

www.opener.pl 

 

/

L.U.C. znów spotyka się z historią. Właśnie ukazała się płyta "WARSAW WAR|SAW", będąca drugą odsłoną projektu "Zrozumieć Polskę".

Płyta-słuchowisko powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. L.U.C. oddał głos bohaterom, uczestnikom walk, sanitariuszkom, a sam schował się za dźwiękami.

To niesamowite, groteskowe wręcz opowieści. O smalcu zdrapywanym z budynków, o amputowanej nodze, która... musiała stać, o człowieku, który schował się przed hitlerowcami w... beczce ze śledziami, o tańcach między kolejnymi bombardowaniami.

Nie jest to album muzyczny, ale słucha się tego niesamowicie. L.U.C. opowie, będą też fragmenty wspomnień powstańców.

www.1944.pl 

 

/

Wstrząsające. Bolesne. Jakich słów użyć, by opisać książkę, która opowiada o ludobójstwie?

Ukazała się w Polsce, w serii "Reportaż" wydawnictwa Czarne, z naszym Znakiem Jakości, pierwsza część trylogii Jeana Hatzfelda. "Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy" to wspomnienia tych, którzy przeżyli polowanie... Gdy w kwietniu 1994 roku doszło do katastrofy samolotowej, w której zginął prezydent tego małego afrykańskiego kraju, rozpoczęła się, od dawna planowana, rzeź...

Każdy, kto w dowodzie osobistym miał wpisane, że jest Hutu, miał prawo do życia. Każdy Tutsi, "karaluch", musiał zginąć. Nie zabito wszystkich. Milion.

O książce Hatzfelda opowie Wojciech Tochman, autor "Dzisiaj narysujemy śmierć", który także był w Rwandzie i na własne oczy widział kraj po ludobójstwie. Pojawią się też fragmenty książki.

Pełna rozmowa z Wojciechem Tochmanem tu: 100 dni Rwandy.

www.czarne.com.pl

 

/

Miesiąc Fotografii 2011 trwa! Nie zapominamy o tym, wspominając zeszłotygodniową wizytę w Krakowie.

www.photomonth.com!!!

Rozmawialiśmy z Rafałem Milachem i Mikołajem Długoszem o sekcji ShowOff, o pracach amatorów, które okazały się prawdziwym odkryciem tegorocznego MF. W tym tygodniu spotkamy Yulkę Wilam, najmłodszą (16lat!) uczestniczkę. Jej zdjęcia już teraz okrzyknięto "zjawiskowymi", a ją samą uznano za jedno z największych odkryć MF.

Zajrzymy na krakowskie Podgórze, gdzie wystawę Yulki można oglądać.

www.yulkawilam.tumblr.com

 

/

Do Wrocławia zajrzymy także na wystawę zdjęć. Tam, w galerii "Domek Romański", do zobaczenia "DOM/HOME" Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej.

To wieloletni zapis dokumentalny miejsc, które ludzie nazywają domami. Na fotografiach Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników, mieszkania kolekcjonerów, wozy cyrkowe... I chociaż nie ma na nich ludzi to fotografie mówią o mieszkańcach tych miejsc więcej niż niejeden portret...

O wystawie opowie Jan Bortkiewicz.

www.okis.pl

 

/

Kto zgadłby, że na zdjęciu obok jest... Jan Ptaszyn Wróblewski? :) Tak, to on, mistrz saksofonu i mikrofonu (o czym doskonale wiedzą wszyscy nasi słuchacze!). A skąd to zdjęcie? 

Z Tarnowa! Tam, w BWA Galerii Miejskiej, zaczyna się wystawa fotografii Ryszarda Horowitza "All That Jazz"!!! Dla fanów tych brzmień wielka to gratka i dlatego gorąco polecamy!!!

Na wydarzenie, połączone z koncertem dedykowanym Bogusławowi Wojtowiczowi, zaprosi Ewa Łączyńska-Widz.

www.galeriamiejska.tarnow.pl

 

/

I jeszcze pojedziemy do Łodzi, do ms2. Tam "Gabinet światła".

Inspiracją do stworzenia wystawy było zainteresowanie Józefa Robakowskiego, prekursora sztuki medialnej w Polsce, zagadnieniami dotyczącymi światła. Ten temat zajmował artystę począwszy od jego kultowego filmu "Test"(obraz będący pulsacją światła), poprzez obecność w Warsztacie Formy Filmowej, aż po wspólny projekt zrealizowany we współpracy z Paulem Sharits’em pt. "Uwaga: światło!".

"Gabinet..." jest ekspozycją złożoną z obiektów-neonów, filmów, wideo, fotografii autorstwa między innymi takich artystów jak Bruce Checefsky, Anri Sala, Dora Maurer a także Andrzej Pawłowski, Antoni Mikołajczyk i Kazimierz Bendkowski z Warsztatu Formy Filmowej oraz przedstawicieli młodszej generacji, m.in. Stefana Nitosławskiego i Wojciecha Pusia.

Zaprosi do Łodzi Martyna Sztaba.

www.msl.org.pl

 

dużo się dzieje w tym wydaniu!, zapraszamy od 12-tej!
agnieszka szydłowska --- agnieszka obszańska --- michał nogaś
rdk@polskieradio.pl




Polecane