Po krakowsku
2011-04-22, 01:04 | aktualizacja 2011-04-22, 01:04
misteria paschalia --- kronika open'era --- za niecały miesiąc rusza miesiąc --- nie dorosłem coraz bliżej --- wszystkie mazurki świata --- gili-gili --- łukowicz w bęcu
nasz facebook: http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145
poeta-ambasador-KULTURYSTA do sprawdzenia: http://www.polskieradio.pl/72
jesteśmy SOLIDARNI Z JAPONIĄ!!! (to najlepiej sprzedająca się płyta w Polsce!!!!!, dziękujemy!)
Z Krakowa, tuż przed Wielkanocą. By spotkać, porozmawiać, obejrzeć...
Tuż przed świętami z domu "wygnały" nas Misteria Paschalia. 8. edycja tego znakomitego festiwalu, przeznaczonego przede wszystkim dla wszystkich miłośników muzyki dawnej, zaskoczyła w tym roku nową odsłoną: MP Trance. A w jej ramach spotkanie muzyków z Portishead i Goldfrapp z niemym filmem "Pasja Joanny d'Arc" Carla Theodora Dreyera.
Przed koncertem, w RDK-u, spotkanie: odwiedzą nas Adrian Utley (P) i Will Gregory (G) i Charles Hazlewood (dyrygent, BBC). Zapytamy o film, ale i o plany, a przede wszystkim o pierwszy polski koncert Portishead, 6 lipca na Malcie w Poznaniu.
W związku z Misteriami odwiedzi nas także, w studiu Radia Kraków, dyktator (vel dyrektor) artystyczny, Filip Berkowicz.
Transmisje i retransmisje koncertów w naszej siostrzanej Dwójce: polskieradio.pl/dwojka
PRZECZYTAJCIE: http://www.polskieradio.pl/24/1022/Artykul/354991,Muzyka-niesie-kino-nieme
Zgodnie z zapowiedzią - ruszamy! Przed nami, przez najbliższe 10. wydań RDK-u, KRONIKA OPEN'ERA!
Opowiada, zeznaje wspomina Mikołaj Ziółkowski. Podpowiadają, dopowiadają, zaskakują uczestnicy kolejnych edycji, nasi słuchacze, posiadacze dziwnych "open'erowych" skarbów i pamiątek.
Zaczynamy od pierwszej edycji, tej jedynej warszawskiej, która odbyła się 2 lipca 2002 roku na torze na Stegnach. Zagrali przede wszystkim The Chemical Brothers.
Jak to się wszystko udało? Szczegóły tylko u nas!
RUSZAMY TEŻ Z PIERWSZYMI POJEDYNCZYMI KARNETAMI NA FESTIWAL!!! Nie przegapcie!
Zawsze mówimy o nim: 'jeden z naszych ulubionych festiwali'. Od kilku już lat marzymy o maju w Krakowie. Bo, niezależnie od pogody, przemieszczamy się z miejsca na miejsce i chłoniemy... najlepsze zdjęcia.
Do Miesiąca Fotografii 2011, który - już tradycyjnie - odbędzie się pod naszym patronatem, został niecały miesiąc. Początek 13 maja, dzień później nasza specjalna audycja z MF!
Jak idą przygotowania? Co oznacza tegoroczne hasło "Alias"? Co nas zachwyci, co zaintryguje? Czego możemy się po Miesiącu spodziewać?
Korzystając z okazji pobytu w Krakowie, spotkamy Tomka Gutkowskiego, jednego z czterech dyrektorów imprezy.
Do tego wydarzenia pozostał niecały miesiąc i wciąż nie wiemy, co wydarzy się na scenie Teatru Syrena przy Litewskiej w Warszawie. Wszystko dlatego, że nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć, jak w roli aktora poważnego odnajdzie się nasz redakcyjny kolega, Artur Andrus.
Trwają ostatnie próby do "Nie dorosłem". To piosenki Stanisława Staszewskiego, taty Kazika, w nowych aranżacjach i interpretacjach. Subiektywnego wyboru dokonał reżyser, Jacek Bończyk. Zaśpiewają, poza AA, między innymi: Krystyna Tkacz, Piotr Szwedes, Mirosław Baka. Uroczysta Trójkowa premiera na deskach Syreny 28 kwietnia, na naszej antenie premiera radiowa 3 maja o 20:05.
Próbom przygląda się i przysłuchuje, z mikrofonem, Jan Niebudek. W tym wydaniu RDK-u kolejna jego relacja i spotkanie z bohaterami "Nie dorosłem".
Od trzech lat śledzimy "Wszystkie mazurki świata"!
Tegoroczna edycja festiwalu rusza w Lany Poniedziałek. W programie, obok ludowych mazurków w wykonaniu wiejskich muzykantów i ich młodych uczniów, znajdzie się inspirowana ludowymi melodiami muzyka baroku oraz kompozytorów XX wieku, w tym m.in. mazurki Karola Szymanowskiego w oryginale i w interpretacji zespołu Kwadrofonik.
Podczas koncertu w Studiu S-1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, obok pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu chóru Polskiego Radia, zabrzmią autentyczne pieśni kurpiowskie śpiewane przez zespół Monodia oraz śpiewaków wiejskich z tego regionu. Usłyszeć też będzie można pieśni ukraińskie, w wykonaniu zespołu Bożiczi z Kijowa. W klubie festiwalowym, obok najlepszych polskich kapel wiejskich, zagrają muzycy jazzowi. A na koniec - najgorętszy akcent festiwalu: Noc Tańca, czyli mazurkowo-oberkowe szaleństwo do białego rana.
Na wszystkie wydarzenia "Wszystkich mazurków świata" zaprosi Jagna Knittel.
Nie znamy ich (jeszcze), do czego przyznajemy się szczerze. Ale, ponieważ są z Krakowa i zastukali do drzwi Radiowego Domu Kultury, wpuścimy ich.
Kto się kryje za nazwą Gili-Gili? Sprawdzimy!
Zawsze gotowi na nowe spotkania i wyzwania poznamy, w studiu Radia Kraków, Artura Blusiewicza i jego przyjaciół z krakowskiej ASP.
Będzie też pewnie okazja porozmawiać o kwartalniku "Gili-Gili prezentuje".
Same tajemnice i niespodzianki!
W Warszawie zajrzymy jeszcze do Bęca, przy Mokotowskiej. Tam nowa wystawa prac Janusza Łukowicza "Rządzę i zarządzam".
Sam autor mówi: "Nie chcę stać z boku, kiedy dzieje się tak wiele ciekawych rzeczy. Nie uważam, że jest ich za dużo. Trzeba tylko nad nimi zapanować. Staram się kontrolować sytuację i mieć nad wszystkim pieczę. Torba foliowa walająca sie po ulicy na wietrze jest sterowana przeze mnie. Wyrzucony boomerang nie szybuje w powietrzu, ale jest wysłany listem poleconym na nieistniejący adres. Mam przynajmniej pewność, że do mnie wróci. Z siłami natury i prawami fizyki nigdy nic nie wiadomo, a instytucji można zaufać. Chcę kontrolować rozmowy telefoniczne. Aranżuję rozmowy tak, aby przebiegały w sposób przewidywalny i nie dotyczyły tematów trudnych. Zachowuję też czujność w kolejce do okienka pocztowego. Z automatu kolejkowego odbieram codziennie numer 666".
Brzmi intrygująco? Wszystko wyjaśni Bogna Świątkowska.
do usłyszenia z KRK, od 12-tej
agnieszka szydłowska --- agnieszka obszańska --- michał nogaś
rdk@polskieradio.pl