Prezenty i co kryje sieć

dock's docs --- rozmówki polsko-angielskie ze sztuką w tle --- zwykłe życie --- sztuka huculszczyzny --- hat --- moda na sztukę --- młody przedsiębiorca muzyczny

Prezenty i co kryje sieć

niespodziewanie ostatni w tym sezonie zimowy RDK zamienia się w program pełen prezentów!
nasz facebook: http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145

sprawdźcie SYLWIĘ CH., dziewiątą KULTURYSTKĘ: http://www.polskieradio.pl/72

"rówieśników" szukajcie tu: www.muzhp.pl

 

/

Są wśród nas tacy, którzy wciąż pamiętają dreszcze, towarzyszące pierwszemu w Polsce pokazowi filmu Xaviera Dolana "Wyśnione miłości". To było podczas zeszłorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty. Potem film wszedł do kin, wzbudził zachwyt (choć niektórych drażnił). Wszyscy nucili "Bang, Bang" (za boską Dalidą). A teraz, wreszcie, z naszym Znakiem Jakości: "Wyśnione miłości" na DVD!

To jeden z wielu prezentów, jakie będziemy rozdawać w tym wydaniu RDK. Kolejne? Równolegle z filmem Dolana na DVD - także z naszym Znakiem Jakości - ukazuje się "Tetro" Francisa Forda Coppoli. Premierze kinowej tego dzieła towarzyszyła na naszej antenie wyprawa Rica Jaźwińskiego i Michała Nogasia do Buenos Aires... Chodzili śladami bohaterów Coppoli, ale także - Witolda Gombrowicza. Przypomnijmy sobie spotkanie z cudowną panią Tosią Kałużyńską:  

 

 

Szukajmy w szafie prezentów dalej! A tam Woody Allen! W Katowicach trwa jego święto, pokazywane są wszystkie najważniejsze filmy tego wyjątkowego reżysera. Co więcej, 23 marca, w Sali Koncertowej Centrum Kultury Katowice, zagra Woody Allen & his New Orleans Jazz Band. Na to wydarzenie i na nadchodzące seanse będziemy mieć zaproszenia!!! Bo całej imprezie patronuje Trójka!

 

/

No i co jeszcze mamy? :) Za nieco ponad miesiąc, o czym już mówiliśmy na naszej antenie, a o czym w tym wydaniu RDK przypomnimy, w Krakowie festiwal Misteria Paschalia. W ramach nowej sekcji Trance wielkie wydarzenie muzyczne! Adrian Utley z Portishead i Will Gregory z Goldfrapp zagrają - skomponowaną przez siebie na nowo - muzykę do wyjątkowego filmu niemego "Pasja Joanny d'Arc". Tam trzeba być, a my chcemy w tym pomóc... 

www.misteriapaschalia.pl

 

/

Internet będzie w tym wydaniu RDK-u w dużej mierze naszym przewodnikiem po świecie kultury. Zacznijmy od konkursu na remix!

Na stronie Europejskiego Kongresu Kultury znaleźć można zaproszenie do wzięcia udziału w Dock's Docs. O co chodzi? O stworzenie własnego dzieła (dźwiękowego lub wizualnego), związanego ze Stocznią Gdańską...

Brzmi skomplikowanie? O wszystkim opowiedzą Agnieszka Wolak i Agata Ners z Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Przy okazji przypomnimy o EKK i nadchodzącej szybkimi krokami polskiej prezydencji w UE. 

www.culturecongress.eu

 

/

Zgodnie z zapowiedzią raz jeszcze zaglądamy do warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej, czyli Zamku Ujazdowskiego. Tam, w ramach powoli dobiegającego końca festiwalu TEMPS D'IMAGES, ciekawa i zabawna akcja artystyczna Maryny Tomaszewskiej.

"Rozmówki polsko-angielskie ze sztuką w tle" to projekt trzyczęściowy. Pierwszy to książka, złożona z dziewiętnastu rozdziałów. Czym jest? 'Słowniczkiem-przewodniczkiem' dla artystów, którzy chcą przyjechać do Polski, zrobić tu wystawę, poznać kuratorów, zwiedzić ważne miejsca... Drugi to dwadzieścia filmów, nagranych przez Magdę Staroszczyk i Łukasza Czapskiego, będących aduiowizualnym wyborem z tekstów przygotowanych przez Marynę Tomaszewską.

A trzecia część projektu odbędzie się w tę niedzielę. W Laboratorium w CSW każdy będzie mógł przyjść i sam nagrać "coś" z książki, a może własną wariację?

O szczegółach opowie Maryna sama.  

www.csw.art.pl

 

/

Ten projekt wziął się z życia. Podwójnie. Po pierwsze, bo sugeruje to już sama jego nazwa: Zwykłe życie. Po drugie, że jeszcze nie tak dawno chwaliliśmy świetną książkę Chamida al-Chamisiego o taksówkarzach kairskich. A tu niespodzianka!!!

Warszawskich taksówkarzy też możemy poznać. To wszystko dzięki Agacie Napiórskiej i Marcie Mach, dwóm dziewczynom, które same zgłosiły się do nas, by pochwalić się tym, jak dokumentują życie. Zwykłe.

O co chodzi z tym blogiem, skąd wziął się pomysł i co będzie dalej, po taksówkach? O tym opowiedzą same. 

www.zwyklezycie.blogspot.com

 

/

Z kolei o życiu, które odeszło, opowiada wystawa, którą oglądać można w krakowskim Muzeum Narodowym. 

"Na wysokiej połoninie" to opowieść o sztuce huculskiej. Co o niej wiemy? Dziś praktycznie już nic, niestety... Nawet samosłowo "huculszczyzna" brzmi egzotycznie, tym bardziej więc dzika i odległa zdawała się ona ludziom, którzy na początku XIX wieku odkrywali jej urodę i opisywali obyczaje tamtejszych górali. Wyprawy turystyczno-artystyczne na Huculszczyznę nasiliły się na przełomie XIX i XX stulecia, a ich owocem są m.in. wspaniałe pastele Leona Wyczółkowskiego, który spędził lato 1910 r. w Jaremczu, szkice i obrazy Teodora Axentowicza, który podpatrywał huculskie tańce i obrzędowość, grafiki Edmunda Bartłomiejczyka, Władysława Skoczylasa, Gabrieli Rużyckiej, Józefy Kratochwilowej-Widymskiej, Stanisława Witkiewicza. Niektórzy artyści pochodzili z Huculszczyzny i po zdobyciu wykształcenia w Wiedniu, Krakowie, Monachium powracali w rodzinne strony. Trzech z nich - Fryderyka Pautscha, Kazimierza Sichulskiego i Kazimierza Jarockiego - nazywano Hucułami, z powodu ich fascynacji tym regionem. Na wystawie zobaczymy sportretowanych przez nich Hucułów i Hucułki.

Do Krakowa zaprosi kurator wystawy, Mirosław Kruk. A my pozdrawiamy Muczne przy okazji! :) 

www.muzeum.krakow.pl

 

/

Nowe miejsce w sieci, gdzie możemy spotkać sztukę i, co więcej, "przejąć ją" - i to wcale nie za grube miliony.

Ale może oddajmy głos pomysłodawczyni: "'Modzie na sztukę' przyświeca proste założenie, aby każdy w oparciu o własny gust mógł tu wybrać coś dla siebie. "Wchodząc" do 'Mody na  Sztukę' można dopasować wybrany przedmiot do konkretnego wnętrza, ale i wybrać coś nad przysłowiową kanapę. Tu kupienie dzieła sztuki staje się czymś tak normalnym, jak kupienie zasłon czy dywanu. Warto zmieniać otaczające nas wnętrza nie wydając przy tym fortuny!

'Moda na Sztukę' "oswaja" również z podstawowymi technikami w jakich wykonane są dzieła, prezentowane w galerii. Każdy zainteresowany otrzyma profesjonalną i wyczerpującą poradę od historyka sztuki, a w niektórych przypadkach będzie mógł również odwiedzić pracownię wybranego artysty."

Sprawdzimy to, razem z Agnieszką Oprządek.

www.modanasztuke.pl

 

/
Nowe miejsce w Poznaniu! Interdyscyplinarne Centrum Badawcze Humanities/Art/Technology.

Dopiero je odkrywamy, więc przy okazji pierwszego spotkania opowiemy i o miejscu i o planach najbliższych. A wśród nich międzynarodowe spotkanie, które postara się znaleźć odpowiedź na pytanie: Czym są 'performing media'?

Do Poznania zaproszą nas Agnieszka Jelewska i Michał Krawczak.

www.hatcenter.amu.edu.pl

 

/

I to jeszcze nie wszystko! Bo mamy opowieść o konkursie. 

Young Creative Entrepreneur – Music award ma za zadanie wyłonić na całym świecie młodych, obiecujących przedsiębiorców muzycznych i uhonorować ich osiągnięcia w rozwijaniu przemysłu muzycznego, w tym budowaniu i promowaniu rynków lokalnych. Od 2006 r. ponad 40 przedsiębiorców działających w przemyśle muzycznym z ponad 20 krajów wzięło udział w programie. Od tego czasu stale rozbudowuje się sieć współpracujących ze sobą uczestników programu, czego owocem są nowe festiwale, konferencje i zespoły podróżujące między Wielką Brytanią, Europą, Indiami, Brazylią, Chinami i wieloma innymi miejscami.

Opowie Weronika Ruszecka z British Council.

www.britishcouncil.org/pl

do usłyszenia od 12-tej!,
agnieszka szydłowska --- agnieszka obszańska --- michał nogaś
i prezenty :)
rdk@polskieradio.pl

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.