Psy, statki, festiwale

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psy, statki, festiwale

selector --- psy z üsküdar --- muzeum otwarte --- kompleksowe usługi pogrzebowe --- statek kosmiczny ziemia --- why do you resist? --- blackout --- azorro

nasz facebook: http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145
sprawdźcie FILIPA ZAWADĘ, siódmego KULTURYSTĘ: http://www.polskieradio.pl/72

 

/

Długo czekaliśmy, ale wreszcie nadszedł ten czas... Przed nami pierwsze ogłoszenia związane z tegoroczną, trzecią już, edycją festiwalu Selector. Odbędzie się na krakowskich Błoniach 3 i 4 czerwca!

Będziemy tam - a już dziś Mikołaj Ziółkowski przedstawi artystów. Jednego, a właściwie jedną już znamy. Wiadomo, że w Krakowie wystąpi La Roux.

Kogo jeszcze możemy się spodziewać??? Szczegóły w tym wydaniu Radiowego Domu Kultury.

www.selectrofestival.pl

 

 

 

/

W psich oczach jest zawsze coś hipnotyzującego. Nietrudno ocenić, czy są smutne czy wesołe. A może przesiąknięte lękiem lub głodem? Co jednak można powiedzieć o oczach psów, które spoglądają ze zdjęć zrobionych na cmentarzu? 

"Psy z Üsküdar" to wystawa i książka - wystawa, która towarzyszy wystawie. Wszystko zaczęło się od wspólnego wyjazdu Joanny Rajkowskiej i Sebastiana Cichockiego do Turcji. Przy okazji realizowanego tam projektu... gubili się w Stambule. I tak natrafili na legendę, na stary cmentarz i na... wielkie włochaty psy.

O całości opowie Agnieszka Kozak. My postaramy się rozdać egzemplarze wyjątkowo ekskluzywnego wydawnictwa. A więcej o całym projekcie na polskieradio.pl/kultura.

www.polskieradio.pl/kultura
www.zpafiska.pl

 

/

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma nowy pomysł! Zaangażowane w projekt Europejska Stolica Kultury 2016, wciąż czekające na powstanie budynku (stałej siedziby), uruchamia projekt edukacyjny.

 

Przeznaczony jest dla wszystkich: dzieci, młodzieży i dorosłych. W najbliższych miesiącach czekają nas serie wykładów, spotkań, rozmów i warsztatów. Program Muzeum Otwartego inspiruje się teorią Formy Otwartej Oskara Hansena. W jego duchu, jak zapewniają władze MSN,  "Muzeum kłaść będzie nacisk na proces wspólnego uczenia się, który zastępuje tradycyjne hierarchiczne przekazywanie wiedzy. Muzeum nie obawia się wkraczania na zasadzie „publicznego amatora” w zamknięte „czarne pudełka” wiedzy specjalistycznej i rozbrajania jej w imieniu swej publiczności. Muzeum Otwarte to muzeum otwartej wiedzy".

O wszystkich punktach programu postara się opowiedzieć Marcel Andino Velez. A jeśli o czymś zapomni, odsyłamy na stronę Muzeum...

www.artmuseum.pl

 

/

Zostając jeszcze w Warszawie, odwiedzimy Galerię Studio. Tam rusza właśnie nowa wystawa Artura Malewskiego. 

"Kompleksowe usługi pogrzebowe Niebo, Piekło" to w większości monochromatyczne rzeźby z żywicy poliestrowej, dotykają problemu deformacji ciała i ducha. Niezawinionej deformacji, przed której społecznymi konsekwencjami nie ma ucieczki, niezależnie czy są to rzeczywiste narośla człowieka-drzewo czy rzekome opętanie dziewczyny, biorącej na siebie cudze grzechy....

Do zobaczenia tego, co zwykle świat ukrywa, zaprosi kurator, Krzysztof Żwirblis.

www.teatrstudio.pl/galeria

 

/

Do Torunia zajrzymy, by odwiedzić tamtejsze Centrum Sztuki Współczesnej, czyli "Znaki Czasu". Wylądował w nich "Statek kosmiczny Ziemia".

Co może zmienić naszą percepcję przestrzeni? Odkrycie, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata... Lądowanie na Księżycu... Surfowanie po Internecie...

Punktem wyjścia wystawy jest fullerowska idea statku kosmicznego Ziemia (do którego nie ma instrukcji obsługi), mająca podkreślić wizje artystów inspirowanych holistycznymi i ekologicznie świadomymi postawami, skoncentrowanymi na refleksji wokół człowieka i jego planety.

Na wystawę zaprosimy wraz z Katarzyną Drewnowską-Toczko.

www.csw.torun.pl

 

/

W białostockim Arsenale wystawa-pytanie: "Why Do You Resist?"

 

Temat: badanie form politycznego sprzeciwu w sztuce współczesnej oraz prezentacja różnorodnych sposobów podejścia do tematu przy użyciu różnych mediów.

W ostatnich latach pojawiło się nowe pokolenie artystów, które w swojej sztuce staje wobec szeroko pojmowanych struktur władzy oraz postrzega swoją twórczość jako formę sprzeciwu wobec jej aparatów. Ale co znaczy "władza" dla przedstawicieli tego pokolenia? Co ich motywuje..?

Do Białegostoku zaprosi nas Monika Szewczyk.

www.galeriaarsenal.wordpress.com

 

/

Uwaga! W Poznaniu "Blackout"! Czyli najnowsza wystawa jednego z najciekawszych brytyjskich fotografów młodego pokolenia.

 

Centrum Kultury "Zamek" przygotowało wystawę prac Dana Holdswortha. Tytułowy "Blackout" można tłumaczyć dwojako. Z jednej strony to ciemnienie, zaciemnianie sceny teatralnej w trakcie przedstawienia, z drugiej – przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej, przerwa, która może doprowadzić do całkowitego paraliżu dużego miasta. Oba te znaczenia pasują do wystawy Holdswortha.

Więcej o wystawie opowie kurator, Witold Kanicki. A zdjęcia i więcej (w formie tekstowej) na portalu polskieradio.pl/kultura 

www.polskieradio.pl/kultura
www.zamek.poznan.pl;

 

/

I jeszcze, na zakończenie, krótka wizyta we Wrocławiu. Tam warto odwiedzić Galerię Awangarda.

 

A w niej "Supergrupa Azorro. Ostatnia wystawa"... Mit założycielski grupy mówi o tym, że spotkali się w Krakowie. Nazwa grupy powstała w wyniku przypadkowego połączenia Zorro i Azorka. Pierwszy film "Bardzo nam się podoba" (2001) nakręcili w Warszawie. Pojawili się w czasie, kiedy w Polsce mówiło się głównie o sztuce krytycznej i procesie Doroty Nieznalskiej. Zwykle nie przygotowują scenariusza, pracują spontanicznie, według pewnej prostej reguły - większość produkcji Azorro to krótkie dysputy na temat bieżących problemów w sztuce...

Do wrocławskiego BWA, którego częścią jest Galeria Awangarda, zaprosi Agnieszka Pindera.

www.bwa.wroc.pl

 

 

zapraszamy od 12-tej!,
agnieszka szydłowska --- agnieszka obszańska --- michał nogaś
rdk@polskieradio.pl i nasz FACEBOOK

Polecane