Jesteśmy nowocześni!
cocorosie koncertowo!!! --- chcemy być nowocześni --- backstage --- trójmiasto. przewodnik --- pokój do rozmowy ze zwierzętami --- miasto --- marząc o pędzie i przygodzie --- europejski kongres kultury --- spotkanie z indiami
kolejny koncert? proszę bardzo! oto cocorosie!!!
nasz facebook: http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145
sprawdźcie ARTURA, czwartego KULTURYSTĘ: http://www.polskieradio.pl/72
Zniewalający. To chyba najlepsze słowo na określenie koncertu, który zaprezentujemy w tym wydaniu RDK-u...
Siostry Bianca i Sierra Casady, czyli CocoRosie, wystąpiły w zeszłym roku w Pradze, w Teatrze Archa. Co zaśpiewały? Będzie się można przekonać w ostatniej godzinie programu.
Proszę się nastawić na szaleństwo, na to, że w pierwszym nagraniu głośniki będą BARDZO WIBROWAĆ i na ogromną przyjemność, jaka płynie ze słuchani tych zaczarowanych dźwięków!
Koncert nadamy dzięki Europejskiej Unii Nadawców (EBU), a zarejestrowało go Czeskie Radio (Cesky Rozhlas).
www.cocorosieland.com
www.rozhlas.cz
www.ebu.ch
W zeszłym tygodniu, w natłoku zajęć i gości, nie zdążyliśmy się wybrać do Muzeum Narodowego w Warszawie, dlatego od razu naprawiamy ten błąd! Tym bardziej, że powód do złożenia wizyty w monumentalnym gmachu jest i brzmi "Chcemy być nowocześni!"
Rozwinięcie tytułu wystawy brzmi: "Polski design 1955-1968 ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie". Choć, przyglądając się eksponowanym przedmiotom, uważamy, że powinny być elementami ekspozycji stałej, cieszmy się tym, co mamy i ruszajmy!
Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji MN odwiedzić, zaprosi jedna z trzech kuratorek, jedna z trzech Ann - Frąckiewicz.
Do Krakowa wybrać się trzeba też, bo w tamtejszym Bunkrze Sztuki nowa wystawa Karola Radziszewskiego!
Co pokazuje laureat Paszportu Polityki? "Backstage" to prezentacja wybranych jego prac. Są nowe z 2010 roku z cyklu "Studium do Rannego powstańca", są wcześniejsze, mało znane, niepokazywane. Są projekcje video i fotografie "od kulis".
Jak napisano na stronie Bunkra: "Wynikające stąd refleksje skupiają się na zagadnieniach: manipulacji medialnej, redefinicji aktu męskiego oraz na procesie „ubierania” ciała w sztukę".
Na "Backstage" zaprosi sam autor, czyli Karol Radziszewski.
Żuraw z okładki powoli odchodzi w przeszłość... Takiego Trójmiasta już za niedługo nie będzie. Stocznia nie produkuje i nie remontuje statków. Artyści z Kolonii, która na jej terenach powstała, przegrali walkę z developerami. Miejsce dawnej rewolucji się zmienia...
O tym właśnie traktuje najnowszy przewodnik Krytyki Politycznej "Trójmiasto". Powstał w Gdańsku, był inicjatywą członków tamtejszej świetlicy (klubu) KP. I to oni stworzyli teksty, głównie rozmowy z mniej lub bardziej znanymi mieszkańcami Trójmiasta, a przede wszystkim Gdańska.
Wydawnictwo ma być - jak piszą autorzy - alternatywą dla kolorowych przewodników, pokazać inne oblicza miejsca, które nawet nie ma centrum, w którym mogliby spotykać się, nie tylko młodzi, ludzie.
O przewodniku z żurawiem opowie Jakub Bożek.
I uwaga! O przewodniku dużo w najbliższej "Trójce Pod Księżycem"!!! Zapraszamy w piątek, 18 lutego od 00:00 do 02:00 w imieniu Barbary Marcinik.
Z kolei w Katowicach zaglądamy do dobrze nam już znanego Ronda Sztuki. A tam otwarto "Pokój do rozmów ze zwierzętami".
To tytuł wystawy Natalii Bażowskiej. Postaci w jej pracach mają pozacierane twarze, są naczyniami pełnymi płynów, w których tworzą się smugi i wiry. Zmieniają się w obecności towarzyszących im zwierząt, rozpuszczają się i falują. Kiedy Natalia przygotowuje się do malowania, często nie ma żadnego planu. Działa intuicyjnie. W stanie podobnym do transu, trawi i wypluwa na płótno kolejną rozchwianą kompozycje. Kiedy nie maluje coś w niej rośnie i wtedy obraz staje się koniecznym ujściem.
Do "Pokoju" zaprosi Adrian Chorembała.
W Warszawie zatrzymamy się jeszcze w Aptece Sztuki. Tam spotkać można prace Agnieszki Zawiszy.
Artystka, już niedebiutantka, mogąca pochwalić się wieloma wystawami w kraju i zagranicą, niedawno przeniosła się do śródmieścia stolicy. Ta decyzja odcisnęła tak silne piętno, że powstał cykl "Miasto", który prezentowany jest w Aptece Sztuki.
Zawisza pokazuje na swych olejnych obrazach przede wszystkim Warszawę, choć nie tylko. Trafiamy do tropikalnego Bangkoku, gdzieś na ulicach jednego z niemieckich miast Turcy wymachują flagami, ciesząc się ze zwycięstwa swojej drużyny piłkarskiej w mistrzostwach.
Do Apteki na spotkanie z Agnieszką Zawiszą zaprosi Krzysztof Półtorak.
I jeszcze jedno zaproszenie do Gdańska, tym razem na wystawę. W Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" trwa "Marząc o pędzie i przygodzie" Zuzanny Janin.
Artystka, wykorzystując nowoczesne środki wyrazu wnika głęboko w emocje ludzkie, wydobywa intymne zwierzenia. Wspomnienia i wrażenia z młodości, obecne w teraźniejszości jako kolekcja młodzieńczych buntów, wzlotów, uniesień, skontrastowane zostają ze światem emocjonalnym dorosłego człowieka, w którym coraz większą rolę odgrywają rozmyślania nad przemijaniem, upływem czasu. Artystka snuje refleksje na temat kultury, muzyki, która staje się formą ucieczki, przetrwania, przechowania młodzieńczej wrażliwości, potrzeby tworzenia traktowanej jako sposób odnalezienia się w życiu.
W "Łaźni" do zobaczenia nowe projekty, nad którymi artystka pracowała w ciągu ostatnich kilku lat.
Zaprosi sama Zuzanna.
To będzie bez wątpienia najważniejsze wydarzenie kulturalnej odsłony polskiej prezydencji. Wczoraj ogłoszono program Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we Wrocławiu między 8 a 11 września.
U nas Katarzyna Wielga, która koordynuje program całego przedsięwzięcia. Zapytamy o najważniejszych artystów, spodziewanych nad Odrą.
A na zakończenie akcenty indyjskie!
W Polsce gości właśnie Seema Tiwari z Bhojpuri Group. Wystąpili już w Krakowie, przed nimi jeszcze występ w stolicy. Jako support - Mosaic. A jednocześnie ukazała się płyta Rivendell "A Night in Warsaw".
Brzmi tajemniczo, ale wszystko postaramy się wyjaśnić. No i zagramy. A odwiedzą nas goście związani z przedsięwzięciem: Kamil i Konrad Rogińscy.
Uwaga! Koncert warszawski odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 13 lutego o 19:00. Patronem wydarzenia jest Program II.
do usłyszenia od 12-tej!,
agnieszka szydłowska --- agnieszka obszańska --- michał nogaś
i cocorosie
rdk@polskieradio.pl oraz FACEBOOK działają!